Jak voní obraz?
Jistě to znáte sami: Vyjdete ven, je třeba březen a najednou vás to praští do nosu – ve vzduchu už cítím jaro, řeknete si. Stejně tak výrazně voní třeba podzim. A s tím se vám možná vybaví i pocity, které máte spojené s konkrétním zážitkem. A víte, že své specifické vůně mohou mít i obrazy? A že tak jako se dají překládat jazyky do jiných jazyků, dají se překládat do vůně i obrazy? Jak, to si ukážeme dnes s odbornicí přes vůně. A jaký obraz budeme překládat?
Autorem tohoto obrazu je malíř, figuralista, Jan Knap. Pokusil se se vší vážností skloubit tradici se současností, jak to výstižně dokládá obraz z roku 1984, na kterém je zachycen Ježíšek hrající si s vláčkem. Možná si řekneme, to je opravdu dobrý nápad namalovat Ježíška hrajícího si na podlaze v dětském pokoji, v němž nechybí nic, co v takovém správném pokojíčku má být: ani autíčko, ani kočka, které na parapetu cvrliká snad pěnkava tak trochu nazlost svou letní melodii. Zkrátka jsme svědky téměř dokonalé pohody, klidu a míru. Ovšem jen do okamžiku, než náš zrak sklouzne otevřeným oknem k horizontu a oči zavadí o tři kříže na kopci. Idyla se rázem mění v drama. Kočka a ptáček, Ježíšek a Golgota – Život a Smrt to je to, o co se tu ve skutečnosti „hraje“. Tvorba Jana Knapa se na umělecké scéně prosazovala kvůli zjevnému náboženskému obsahu mnohem obtížněji než práce jeho souputníků, dnes však jsou jeho obrazy a kresby značně ceněné.
Jan Knap, Bez názvu, 1984, akryl, plátno; 190×170 cm, získáno 2006, Muzeum umění Olomouc
Život a Smrt je to, oč tu běží. Přitom se na obraz tak krásně dívá! Tolik teplých barev! A jak si s tím vším poradí odbornice, která říká, že všechno se dá přeložit do vůně? Přečtěte si víc v našich listech!
Úkoly
Chcete-li si udělat představu, jak takový parfém voní ve všech fázích vývoje, budou vám stačit čtyři věci: pomeranč, karamelka, sůl a tužka z cedrového dřeva. Můžete místo ní použít i podestýlku pro křečky z dřevěných hoblin nebo borovicovou kůru.
-
Začneme pomerančovou slupkou. Chvíli ji různě ohýbejte. Vidíte, co se děje? Slupka uvolňuje spršku voňavých kapiček. Přesně to je látka používaná při výrobě parfému, jen se ještě čistí, aby zůstala jen cenná olejnatá složka.
-
Očichejte karamelku. Co vám připomíná? Karamelky obsahují smetanu, cukr, vanilku a máslo, ty bretaňské i sůl, protože v Bretani se jí máslo slané. Dejte si karamelku do pusy. Jak bude měknout, začne výrazněji vonět. Čich funguje i při jídle. Říká se tomu retroolfakce: vonné molekuly vstupují do nosní dutiny z dutiny ústní. V parfumérství se používají syntetické molekuly s karamelovou vůní nebo se smíchají složky, jež karamelky připomínají. Třeba vanilka, labdanum a šedá ambra.
-
Prozkoumejte vůni soli. Můžete čichat střídavě k cukru a soli. To je rozdíl! Co vám vůně soli připomíná? Mně písečnou pláž, minerálku nebo krápníkové jeskyně. O soli se v parfumérství říká, že má „minerální“ – kamennou – vůni.
-
Nastrouhejte asi polovinu cedrové tužky strouhátkem. Vůně je jemná, ale patrná. Cedrová esence je ve skutečnosti výrazná a hluboká. Na výrobu 1 gramu esence je ovšem třeba 100 gramů dřeva (přes 20 tužek).
-
Jak zhruba voní dřevitá složka, jakou je i cedr, zjistíte i s podestýlkou z dřevěných hoblin. Co vám připomíná? Vůni starých knih? Medu? Křečka? Zásah! Dřevité tóny mají tlumený, pudrový nádech (jako zaprášená zámecká knihovna), medový podtón (podobný strouhanému perníku) i náznak tělesnosti (jako bříško štěňátka).
Můžete se ještě jednou zamyslet, jak by mohl vonět obraz Jana Knapa. Zkuste ho loupat vrstvu po vrstvě. Jak voní první, druhý, třetí plán? Prosluněné dětství, hořkosladký přerod mezi dětstvím a dospělostí, tíživé zkoušky dospělosti? Inspirujte se barvami, ale i hmatovými vjemy, zvuky a chutěmi, jež obraz vyvolává. Vymyslete, jakými vůněmi by se daly vyjádřit.
Můžete nám pak poslat své návrhy na e-mail hrbek@muo.cz. Těšíme se společně na vaše nápady!
Rád poznávám nové lidi. A tak jsem připravil online workshop s odbornicí na vůně Irenou Kozelskou. Poslechněte si, jak vnímá vůně a jak je lze propojit s uměním!
Podívejte se také na další náměty z cyklu Muzeum z pokoje!