Tvoříme doma

 

Pracovní listy s výtvarnými aktivitami na doma

Milí přátelé, rozhodli jsme se vytvořit nové pracovní listy s návrhy aktivit, které mohou děti realizovat doma. A proč právě teď? No přece proto, že taky chceme být užiteční! Kvůli pandemii COVID-19 jsou uzavřeny školy, děti se mnohdy nudí, učitelé se snaží aktivovat e-learning, rodiče vymýšlejí svým dětem smysluplné využití volného času. Pro všechny je to nová, náročná situace. A my můžeme pomoci! Jak? Třeba právě našimi pracovními listy s výtvarnými aktivitami, které mohou děti dělat s tím, co mají doma. Aktivity plánujeme stále doplňovat a udělá nám radost, když je budete využívat! A jak můžete pomoci vy? Třeba tím, že nás doporučíte těm, kteří by naše aktivity mohli potřebovat. Nově jsme také zřídili facebookovou stránku. Také tu lze sdílet a šířit tak náš obsah. 

#TvořímeDoma #UměnímProtiPandemii #BezNázvuNedatováno

#covEd #pomahame

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram

Udělej si koláž

A je tu první aktivita na doma! Co takhle zkusit vytvořit surrealistickou koláž? Hurá do toho! Inspirovat se můžete u mistra koláží a surrealistického umělce Karla Teigeho. Koláž je zajímavá výtvarná technika, při níž se na libovolný podklad lepí části různých obrázků. Koláž umožňuje zajímavé spojování nesouvisejících kousků, které nás mohou překvapit novým významem.

 

Jak postupovat?

1. Nachystejte si hromádku starých časopisů, letáků a novin a vyhledejte nějaké zajímavé pozadí – třeba fotografii ulice, přírody nebo obývacího pokoje. Ta bude sloužit jako podklad.

2. Z hromádky vyberte nějaký zajímavý detail. Začněte například tím, že vyhledáte lidskou hlavu nebo kousek postavy – a k nim přidejte nějaký nesouvisející motiv (třeba zvíře nebo nějaký výrobek).

3. Motivy vystřihněte nebo vytrhejte a nalepte na pozadí. Pracujte pečlivě.

4. Na vzniklý obrázek se pozorně podívejte, zamyslete se nad ním a dejte mu název. Ukažte ho ostatním a zeptejte se, co na něj říkají.

 

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

kolaz_1.jpg
kolaz_2.jpg

Neobyčejné kiwi

A je tu další aktivita na doma! Někdy si to ani neuvědomujeme, ale v našem okolí se ukrývají neobyčejné poklady. Třeba v misce s ovocem
a zeleninou. Nevěříte? Stačí jen pozorně se dívat!

Jak na to?

1. Vydejte se po bytě na průzkum. Úkol zní jasně: ukořistit nějaké ovoce nebo zeleninu.

2. Rozkrojte ovoce nebo zeleninu tak, abyste získali plátek. Dejte pozor, ať se neříznete – nebo požádejte o pomoc dospělého.

3. Zapomeňte na to, že tohle ovoce nebo zeleninu dobře znáte. Podívejte se na ně novýma očima a pozorně zkoumejte jeho strukturu.

4. Pokuste se objevenou strukturu nakreslit. Můžete si pohrát se „zoomováním“. Ano, to je funkce fotoaparátu, pomocí níž zvětšujeme okolí.
Lidé to ale také dovedou! Prostě semínka a dužinu kreslete zvětšené.

5. Struktury můžete kreslit nebo malovat jakoukoliv technikou. Zajímavé jsou nejen barevné, ale i jednou barvou. Můžete dokonce vytvořit celý cyklus – různými technikami.

6. Vzniklý obrázek pojmenujte a ukažte jej ostatním. Poznají, jaký neobyčejný předmět jste nakreslili?

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

kiwi_1.jpg
kiwi_2.jpg

Postavte renesanční palác!

A je tu další aktivita na doma! Jistě jste si už všimli, že ve městech, která vznikla před stovkami let, můžeme najít půvabné domy, paláce a chrámy, které se dnes už nestavějí. Neobyčejně krásné stavby vznikaly v renesanci, tedy ve slohovém období, jež vzniklo v 15. století v Itálii.

Renesanční domy bohatých šlechticů nebo měšťanů se inspirovaly antickými vzory. Architekti využívali třeba princip souměrnosti a pravidelných proporcí, jednoduché obdélné tvary nebo oblouky. Stavby těch nejzámožnějších lidí se bohatě zdobily a měly svého majitele reprezentovat. Máte-li chuť, staňte se renesančními architekty a navrhněte svůj vlastní palác. Nejprve se dobře podívejte na obrázek!

Jak na to?

1. Prostudujte přiložený obrázek a případně další obrázky renesančních paláců na internetu. Využít můžete také přiložené vzorníky, které jsme převzali z knihy Jaroslava Herouta Staletí kolem nás.

2. Všimněte si, že obrázek v našem pracovním listu působí plasticky. Je to proto, že místa skrytá ve stínu jsou tmavší a místa blíže k nám světlejší. Kresba působí prostorově, protože stín je nakreslen tmavším a hustším šrafováním.

3. Rozmyslete si, kolik pater bude váš palác mít a jak vyzdobíte jeho fasádu. Udělejte si jednoduché skici s různými variantami.

4. Vezměte si čistý papír a kreslicí nástroj, kterým rádi kreslíte. Třeba tužku, pero, centropen nebo propisku. Pokuste se nakreslit detailní plán stavby podle vlastní úvahy. Podaří se vám kreslit s využitím šrafování?

5. Zamyslete se nad tím, jak vypadá architektura dnes. Pokud byste měli neomezené prostředky, jaký palác byste upřednostnili? Renesanční, nebo moderní?

 

Co budete potřebovat: papír na skici, větší papír na finální kresbu (A4 nebo A3), pomůcky na kreslení podle vlastního výběru (tužku, pero a tuš, centropen nebo propisku), podle potřeby internet na vyhledání dalších renesančních staveb pro inspiraci

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

renesance_1.jpg
renesance_2.jpg
portaly a okna.png
ornamentika.png
stity.png

Výlet do Slavonic

Slavonice jsou jedním z mnoha krásných míst naší vlasti. Až budete mít příležitost, udělejte si tam výlet! Můžete se projít krásně zachovalým historickým jádrem s bohatě zdobenými renesančními domy. Kdysi patřily slavonickým měšťanům. Pokud vás tyto půvabné domy zaujaly, můžete si podobné vytvořit doma.

Jak na to? 

1. Vytiskněte si přiložené vzorníky, viz níže. Jsou na nich portály, okna a štíty. Na jednom z nich je také obrys domu.

2. Jednotlivé části domu vystřihněte a nachystejte si papír. Ten poslouží jako podklad, na nějž budete dům lepit.

3. Portály a okna skládejte do obrysu domu, nahoru přidejte štít. Části můžete libovolně kombinovat, sestavit lze celé náměstí.

4. Až budete spokojeni, části slepte.

5. A nyní vytvořte sgrafito. Ne skutečné, stačí jen jako! Vezměte si nástroj, kterým rádi kreslíte. Třeba tužku, pero, centropen nebo propisku. Pokuste se nakreslit výzdobu fasády s psaníčky a nebo se složitějšími motivy. Kreslit můžete portréty majitelů, zvířata, květiny, nebo výjevy ze života. Podaří se vám kreslit s využitím šrafování? Pokud ano, přiblížíte se tak charakteru skutečného sgrafita, které vzniká proškrabáváním. Inspirujte se našimi ukázkami, viz níže!

6. Zamyslete se nad tím, jak se liší dnešní domy od těch renesančních. Své postřehy zapište!

Co budete potřebovat: papír jako podklad, vytištěné stavební prvky, nůžky, lepidlo, pomůcky na kreslení sgrafita podle vlastního výběru (tužku, pero a tuš, centropen nebo propisku)

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

slavonice_1.jpg
slavonice_2.jpg
Drak_sgrafito_free_edited.jpg
Zabijačka-sgrafito_free.jpg
Slavonice_-_Horní_náměstí_čp._536_free.p
psanickove_sgrafito_ukazka.jpg
Portaly_okna_domu.png
Stity_domu.png
Obrys_domu.png

Kresba bez rozumu

Taky se vám někdy stává, že jste z učení tak unavení, že už vám to vůbec nemyslí? Asi každý to zná. Únava není sice příjemná, ale může to být ta pravá chvíle na automatickou kresbu! Jde o to nechat ruku pracovat bez jakéhokoliv plánu. Ať kreslí úplně bez spojení s hlavou! Takto vzniklým kresbám se říká automatické kresby nebo grifonáže. Někdo je označuje za kresby relaxační. Asi proto, že si u nich náš mozek může odpočinout.

Jak na to?

Na papír A3 tužkou nebo černým tenkým fixem (linerem) vytvořte obrázek z čar nebo bodů. Neplánujte dopředu, jak má obrázek vypadat, pouze bez přemýšlení kreslete jednu linii vedle druhé. Vznikat mohou různé tvary, květy, vlny, krajiny. Nechte se překvapit!

Vzniklý obrázek pojmenujte a ukažte jej ostatním. Najdete v něm nějaký zajímavý tvar? Připomíná vám něco? 

 

Co budete potřebovat: papír A3 nebo i větší, nástroj na kreslení (ostrou tvrdou tužku, tenký fix nebo pero a tuš)

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

kresba_bez_rozumu_1.jpg
kresba_bez_rozumu_2.jpg
Andre-Masson.-Automatic-Drawing-348x395.

Barva a čára – s Paulem Klee na procházce

Malíř Paul Klee o svých obrazech kdysi napsal, že „chtěl pouze vzít čáru na procházku“. Dost často bral na procházku také barvy. Jako dole na obrázku, podívejte! Jeho barevný obraz je celý složen pouze z barevných polí. Nenajdeme na něm žádné konkrétní předměty, jen důmyslně poskládané barvy. Takovému obrazu říkáme „abstraktní“. Máte-li chuť, namalujte si také podobou kompozici z barevných čtverečků.

 

Jak na to?

1. Nejprve si prostudujte přílohu s barevným kruhem. Podívejte se, jak se barvy rozdělují. Můžete si vlastní kruh namalovat. Lépe tak vztahy mezi barvami pochopíte a naučíte se je míchat. Poznatky o barvách využijete při malování svého obrazu.

2. Vezměte tvrdý papír A3 a tužkou jemně nakreslete čáry, jimiž plochu rozdělíte na políčka. Čáry mohou být i nakřivo.

3. Potom políčka vybarvujte podle vlastního uvážení. Můžete využít akvarelové barvy jako Paul Klee. Snažte se dávat vedle sebe jak kontrastní barvy, třeba oranžovou a modrou, tak i barvy příbuzné, jež jsou na barevném kruhu vedle sebe.

Co budete potřebovat: tvrdý papír A3 (pokud máte, tak akvarelový), tužku, akvarelové barvy (pracovat můžete ale i s temperami nebo pastely), měkké štětce, kelímek s vodou

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

paul_klee_1.jpg
paul_klee_2.jpg
Paul_Klee_free.jpg
barevny_kruh_def_jpg.jpg
priloha_2_2.jpg
priloha_kruh.jpg

Studium přírody

Kresbou lze vyjádřit snad cokoliv. Můžeme si čárat jen tak bez rozmyslu, kreslit své představy a fantazie, kresbu lze ale také použít jako prostředek studia přírody. Možná jste to nevěděli, ale vědecká ilustrace je klasickým oborem výtvarného vyjadřování. Bez pečlivých studií přírody by se dříve neobešla žádná učebnice nebo vědecký spis!

Vědecké ilustraci se věnovala také známá anglická spisovatelka a ilustrátorka Beatrix Potterové (1866–1943). Všichni znají její příběhy o Petru Králíčkovi, málokdo však ví, že byla také přírodovědkyní a autorkou vynikajících vědeckých ilustrací. Studovat botaniku a věnovat se kariéře vědkyně bohužel nemohla, protože ženám to tehdy bylo zapovězeno.

Na obrázcích si můžete prohlédnout její odbornou studii motýlů nebo hub. Porovnejte tyto kresby Beatrix Potterové s její ilustrací pohádkového příběhu. V čem se liší? Až budete znát odpověď, pusťte se do vlastní vědecké ilustrace!

Jak postupovat?

1. Rozmyslete si, co budete studovat a kreslit. Může to být motýlí křídlo či houba, vaše zvířátko, pokojová rostlina nebo mrtvá moucha, kterou jste našli na parapetu. Zkrátka cokoliv, co vytvořila příroda.

2. Velmi pozorně objekt svého studia zkoumejte. Použijte lupu nebo si předmět zvětšete přes mobilní telefon. Všímejte si celkového tvaru, složení, všech detailů. Vaše kresba musí být vědecky přesná a pravdivá.

3. Začněte kreslit a nepřestávejte předmět svého studia stále pozorovat. Celkovou kresbu můžete doplnit studiemi detailů. Kreslit můžete třeba tužkou. Je vhodné nejprve jemně črtat a pak teprve čáry zesilovat. 

4. Hotovou kresbu můžete kolorovat. Použijte třeba akvarelové barvy nebo pastelky. Také barevnost by měla být věrná předloze!

5. Vzniklý obrázek se může stát součástí vašeho vlastního „odborného“ článku. Zjistěte si zajímavé souvislosti a kresbu doplňte popiskami a novými poznatky. Ukažte svoje dílo ostatním a povyprávějte, co jste o přírodě zjistili nového.

Co budete potřebovat: nějaký objekt ke studiu (zvířátko, mouchu, motýlí křídlo, rostlinu), papír, tužku, vodové barvy s kelímkem na vodu a štětcem nebo pastelky

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

priroda_1.jpg
priroda_2.jpg
Beatrix_Potter,_Benjamin_Bunny,_Mrs_Rabb
Beatrix_Potter-_Mycology._Source-_Armitt
2016JP8407_bp_nature_butterfly.jpg
Studies_in_the_theory_of_descent_BHL2423
Studies_of_Fruits,_Insects_and_Shells_ME

Nevšední zátiší všedního dne

Než se pustíte do této aktivity, podívejte se na krátký klip Zátiší kam se podíváš! Z něj se dozvíte užitečné informace, které určitě využijete. Klip najdete zde.

Teď už víte, že se zátiší objevuje také na fotografii. Zajímavá místa pro fotografování lze objevit v podstatě všude kolem nás. Chce to jen dobře se dívat. Pojďte náměty pro fotografování objevovat přímo u vás doma!

 

Jak postupovat?

1. Pořizovat snímky můžete na digitální fotoaparát nebo chytrý mobilní telefon.

2. Projděte se po bytě a objevujte zajímavá místa k fotografování. Do jejich podoby zatím vůbec nezasahujte. Ale pozor! Musí jít vždy o zátiší – a to má svá pravidla. Vzpomenete si ještě, co jste se o tomto uměleckém žánru dozvěděli v klipu Zátiší kam se podíváš?

3. Udělejte alespoň deset snímků a pak vyberte jeden, který se podle vás nejvíce povedl. Dejte svému zátiší nějaké jméno.

 

Zátiším se ve své tvorbě zabývali mimo jiné také dva významní čeští fotografové: Josef Sudek a Jaromír Funke. Oba jsou svými díly zastoupeni ve sbírkách Muzea umění Olomouc. Podívejte se na jejich fotografie!

Nedokážeme s jistotou říct, zda své zátiší s jablkem objevil Josef Sudek náhodně, nebo ho naaranžoval. Jaromír Funke své zátiší zcela jistě dopředu velmi pečlivě připravil. Přemýšlel nad výběrem předmětů z různého materiálu, nad tím, jak je umístit, jak na ně nechat působit světlo… Pokuste se nyní také o něco takového.

 

Jak postupovat?

1. Vraťte se ke svému vybranému zátiší a zkuste do něj záměrně zasáhnout. Ozvláštněte ho, přidávejte či ubírejte předměty, posunujte s nimi, měňte úhel pohledu pro fotografování. Také zkuste své zátiší zachytit víckrát během dne. Uvidíte, co s jeho podobou udělá proměna světla. Vašim hrám se zátiším se meze nekladou.

2. Vyberte nejzdařilejší změnu a nové zátiší opět vyfotografujte. Také tento snímek pojmenujte.

3. Obě výsledné fotografie si stáhněte do počítače a představte rodinným příslušníkům. Nebo nám je pošlete!

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

zatisi_1.jpg
Josef Sudek.jpg
zatisi_2.jpg
Jaromír Funke.jpg

Zaměřeno na detail

Výtvarné umění má velkou moc. Přináší nejen potěšení pro oči, ale především otevírá bránu naší představivosti. Pozornému divákovi nabízí kouzelný svět plný neobyčejných příběhů. Abychom se ale mohli ponořit do tajemství výtvarného umění, musíme se nejprve naučit pozorně dívat. A teď pozor! Uděláme si malou rozcvičku. Poznáte, jaké předměty jsou na fotografiích na našich pracovních listech?

 

Jeden obraz – mnoho příběhů

Výtvarní umělci umí být opravdu skvělí vypravěči. Často do svých obrazů ukryli nejen jeden, ale mnoho drobných příběhů. Na pracovním listu s označením Příloha 1 si jedno umělecké dílo plné příběhů můžete prohlédnout. Podaří se vám objevit, do které části obrazu patří vybrané detaily?

 

A jdeme tvořit!

Co budete potřebovat: pracovní list s označením Příloha 2, nůžky, lepidlo, tvrdý papír, pomůcky na kreslení a malování podle vlastního výběru (barvy, fixy, pastelky)

Jak na to?

1. Vyberte si kousek jednoho obrazu z pracovního listu s označením Příloha 2 a pozorně prozkoumejte všechny detaily.

2. Vybraný kousek vystřihněte a nalepte na připravený papír.

3. Dokreslete či domalujte zbytek obrazu podle svojí představivosti. Záleží jen na vás, jaký příběh se bude na vašem obrázku odehrávat.

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

detail_1.jpg
detail_2.jpg
Priloha 1.jpg
detail_priloha_1.jpg
detail_priloha_2.jpg

Mezi kameny

V tomto listu se seznámíme s malířkou Květou Válovou. Budeme se inspirovat obdobím její tvorby, kdy ve svých obrazech ztvárňovala kameny a lidi. GASK – Galerie Středočeského kraje má ve svých sbírkách významná díla Květy Válové – rozměrné malby i kresby a grafiky. Nás budou nyní zajímat právě grafické listy vytvořené technikou monotypu.

Ve čtyřech jednoduchých výtvarných technikách vytvoříme dvě díla, která budou vzájemně propojena. U jednotlivých kroků budeme sledovat proměnu díla a pátrat po svých pocitech. Mohlo by se nám podařit se tak přiblížit Květě Válové a blíže porozumět její tvorbě.

Květu Válovou celý život zajímala příroda a člověk. Ve svých dílech zkoumala sílu a zranitelnost lidské bytosti. Postavy lidí pro ni byly hmotou podobnou kamenům, které stavěla do pomyslného boje se skutečnými kamennými monolity. V takových obrazech chtěla ukázat lidskou důstojnost a nebojácnost. „Kamenné“ obrazy tvořila v 60. letech 20. století, ale i později některé její malby lidských tváří a rukou připomínaly mohutné balvany.

První výtvarná aktivita: koláž a monotyp

Technikou koláže vytvoříme skálu, ohromné a těžké kameny. Inspirujeme se Listem č. 3. Formou koláže z papírů různých struktur a gramáží vytvoříme pozadí připomínající skálu. Skal může být více, aby nám vznikl prostor, ve kterém je možné se schovat, objevovat ho, ale také se v něm i ztratit.

 

Pomůcky: čtvrtky/kreslicí karton formátu A3 nebo A2, různé odstřižky rozmanitých papírů – různé gramáže a povrchu, lepidlo, případně nůžky, ale lze jen trhat a například jemné hedvábné papíry muchlat

 

Kolik skal je na vašem obrázku? Jsou k sobe hustě přimknuté nebo je mezi nimi dost prostoru k pohybu? Jsou vysoké a příkré, že bychom je museli zdolat jako horolezci nebo po nich můžeme snadno kráčet? 

S hotovou koláží pracujeme dále jako s grafickou matricí. Válečkem naneseme barvu. Skalní prostor, který jsme vytvořili, se nám vyjeví v novém světle. Objeví se dosud málo viditelné struktury, plochy zešednou a některé části kompozice se úplně zahalí do tmy. Ale pokračujeme ještě dál a z koláže, na kterou jsme nanesli barvu, vytvoříme otisk.

 

Pomůcky: druhá čtvrtka stejného formátu, tiskařský váleček, černá barva na linoryt

 

Jak na nás působí původní koláž s nanesenou barvou a jak její otisk?

Druhá aktivita: frotáž a tupování

V dalším kroku se budeme inspirovat Květinými barevnými kresbami. Využijeme naše první dílo – koláž. Technikou frotáže ji dále proměníme. Přes vrstvu jiného slabšího papíru skalní prostor ofrotujeme barevnými mastnými pastely. Vybíráme barvy, která nám připomínají kameny. Postupně se nám bude vyjevovat původní prostředí nově a v barvách.

 

Pomůcky: hedvábný papír, mastné pastely

 

Jmenujte barvy, které jste využili. Jak se prostor proměnil? Jakou náladu ve vás pohled na novou barevnou podobu skalního místa vyvolává? Připomíná vám nějaké známé místo, které jste navštívili nebo jste vytvořili úplně novou krajinu?

 

Pokračujeme v inspiraci monotypy Květy Válové a vytvoříme šablony postav, které budou představovat konkrétní osoby z našeho života. Technikou tupování temperou skrz vlastní vyříznutou nebo vystřiženou šablonku postavy umístíme naši rodinu nebo kamarády mezi kameny.

 

Pomůcky: tužka, čtvrtka, nůžky/ řezák, houbička, temperová barva

 

Další dílo je hotovo a můžeme opět prozkoumat, jak se dalším výtvarným krokem proměnilo. Kam jste umístili postavy? Co dělají? Jen tak zkoumají prostor nebo hledají cestu ven, protože zabloudili? Je jim dobře a cítí se uvolněně nebo mají strach a pocit stísněnosti?

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

kameny_1.jpg
kameny_2.jpg
ukazka_kolaz_matrice.jpg
ukazka_tisk.jpg
ukazka_postavy.jpg

Květy hornin

Tato aktivita je inspirována stejnojmenným dílem Jiřího Johna ze sbírek GASK – Galerie Středočeského kraje v Kutné Hoře. Jiří John byl malíř a grafik, který zkoumal tiché procesy přírody a života obecně. Objevoval nenápadnou, někdy až skrytou krásu přírody kolem nás.

V práci s papírem a suchým pastelem budeme postupně odhalovat krásu nerostů a hornin a symbolicky hledat rozmanité vrstvy v každém z nás.

Jiří John ve svých obrazech často maloval nerosty a horniny skryté pod povrchem země. Také často kreslil, většinou tuší a perem. Nejvíce ceněny jsou ale jeho grafické práce. Jeho kresby a zmiňované grafiky jsou plné hustě čárkovaných ploch neboli šrafur. V Johnových malbách i kresbách tak můžeme pozorovat tenké plochy, které nápadně připomínají (geologické) vrstvy naší země.

 

Dole na obrázcích si můžete prohlédnout čtyři nerosty, jiným slovem minerály. Na povrchu vypadají nerosty často velice obyčejně, nezaujmou nás. Ale z obrázků vidíme, jakou nádheru uvnitř skrývají.

Jiří John, stejně jako jeho žena Adriena, také umělkyně, dokázal odhalovat vnitřní krásu nenápadných věcí kolem nás. Inspirujte se rozmanitou vnitřní kresbou a popsanou barevností achátu, malachitu nebo ametystu a malujte nerosty podobně jako Jiří John. U tvoření si představte, že objevujete něco výjimečného, co má zázračnou sílu a co vám může pomáhat. A místo NĚCO by to třeba mohl být i NĚKDO. Protože i nenápadní lidé kolem nás mají své kouzlo a vnitřní sílu, které na první pohled nevidíme.

 

Pomůcky: čtvrtky na kreslení bílé i černé, nůžky, suché pastely, tužka

 

Jak na to: z jedné čtvrtky vystříháme nebo vytrháme nepravidelné tvary inspirované zobrazenými minerály. Postupně si jich můžeme vytvořit více. Ke kresbě využijeme pouze obrys jako šablonu. Držíme ji jednou rukou a druhou kreslíme přes její okraj suchým pastelem na čtvrtku. Když takto zpracujeme celý obvod, šablonu stále držíme a suchý pastel rozmažeme prsty směrem od šablony do vytracena. Šablonu můžeme zmenšit a pokračovat nebo využít jiný tvar a postupně vrstvit a vytvářet složitou kompozici vnitřní záhadné krásy. Barevnost si zvolíme podle popisu minerálu.

 

Další variantou k tvorbě a prozkoumání je zvolit stejný postup na černý papír.

Vidíte kouzlo vzniklých krystalů? Vidíte, jak jsou výjimečné? Představte si, že podobnou vnitřní krásu mohou mít i napohled nenápadní lidé kolem vás. Znáte někoho takového?

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

horniny_1.jpg
achát.jpg
ametyst.jpg
horniny_2.jpg
malachit.jpg
labradorit.jpg
John Nerosty.jpg
ukazka.jpg
90828771_2933336053392035_32502415795620

Umění stylizace

V umění můžeme rozeznat dva základní způsoby zachycování skutečnosti: jeden je veden snahou zachytit věrně, přesně a podrobně každý detail, druhý naopak skutečnost zjednodušuje a snaží se vystihnout jen to základní. A právě druhý ze způsobů si dnes vyzkoušíme!

Inspirovat se můžete u mistra stylizace, britského designéra Williama Morrise. Slavný umělec a návrhář William Morris (1834–1896) se svými přáteli založil vlastní designérskou společnost. Mrzelo jej, že upadá tradiční řemeslná výroba, a snažil se o návrat kvalitních materiálů a klasických vzorů. Zabýval se mimo jiné návrhy tapet, koberců a jiných textilií. V jeho návrzích najdeme stylizované květiny, listy, ovoce, ptáky.

Máte chuť vyzkoušet si postup stylizování? A třeba navrhnout vlastní tapetu? Hurá na to!

Jak postupovat?

1. Stylizaci si vyzkoušíme na příkladu slunečnice, vinné révy nebo jiného výtvoru přírody. Nejprve si prostudujte naše příklady a všimněte si, v čem se liší fotografie od výsledného návrhu tapety. Co designér ze slunečnice ponechal, a co naopak vypustil?

2. Až si obrázky prostudujete, začněte kreslit. Začněte úplně obyčejně. K první kresbě pak přidejte druhou a něco z předlohy vynechejte. Tak postupujte pořád dál, až vám vznikne několik postupně se zjednodušujících kreseb. Na konci řady by měla být úplně jednoduchá lineární kresba.

3. Vzniklé stylizované motivy nyní poskládáme do dekoru. Všimněte si, že tapeta Williama Morrise je symetrická. To znamená, že obě poloviny jsou osově souměrné. Podstatou dekorativních návrhů také je, že se ornament stále opakuje. Promyslete si, jak vaše tapeta bude vypadat, a načrtněte si návrh.

4. Nyní si z motivů vytvořte šablony. Buď úplně jednoduché (nakreslenou slunečnici obstřihněte a pak obkreslujte), nebo složitější (můžete například vytvořit tiskátko z brambory nebo jiného materiálu, můžete papír prostříhávat atd.).

5. Pracujte se šablonami či tiskátky a opakováním stylizovaných motivů vytvořte tapetu.

6. Nad výsledným dílem se zamyslete. Třeba nad tím, zda máte stěny v pokoji raději ozdobené, nebo jednoduše bílé. Nebo nad tím, jak se móda stále mění. Popovídejte si o tom s ostatními!

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

stylizace_1.jpg
stylizace_2.jpg
morris.jpg

Vzorník mých návrhů

Pokud vás vytváření stylizovaných motivů a vzorů zaujalo, vytvořte si celou knihu svých návrhů. Podobně pracují textilní designéři. Inspirujte se třeba touto historickou knihou vzorů tapet z londýnského muzea Victoria & Albert.

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat fotografie svých vzorníků! Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

2006AT8550_2500.jpg
stylizace_3.jpg

Žánrová malba

Podívejte, to je ale krásný obraz! Možná jste si vzpomněli na svou babičku! Na to, jak vám šila oblečky na panenky, jak s vámi hrála dámu a piškvorky a jak moc ji máte rádi. Vzbudil ve vás obraz emoce? Vzpomněli jste si na babičku, dědečka nebo někoho jiného, koho máte rádi? To je dobře! Co takhle vytvořit vlastní žánrovou malbu, kresbu nebo fotografii?

Jak postupovat?

1. Nakreslete, namalujte nebo vyfotografujte nějakou scénu ze svého života – která zachytí třeba to, jak žije vaše rodina nebo přátelé.

2. Můžete zachytit lidi, které máte zvlášť rádi. Třeba zrovna babičku. Pokud spolu nebydlíte a nemůžete ji právě navštívit, obrázek namalujte po paměti.

3. Výsledné dílo ukažte nebo darujte těm, které máte rádi. Pokud jim je nemůžete dát osobně, vyfotografujte obrázek na mobilní telefon a pošlete jim jej elektronicky. Ke zprávě jim připište něco hezkého!

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

babicka_1.jpg
babicka_2.jpg
dvorak_babicka_MGL.jpg

Zátiší v době koronaviru
Fotografické cvičení

Mnoho zajímavých tvůrčích aktivit lze provádět s běžným mobilním telefonem a jeho fotoaparátem. Ten nám umožňuje nejen rychle dokumentovat pomíjivé okamžiky, ale i vytvořit trvalé svědectví o době, kterou právě prožíváme. Ve snaze chránit se před nákazou koronavirem jsme začali dodržovat přísné hygienické zásady, v domácnostech se objevily dezinfekční prostředky, nosíme roušky nebo jiné ochranné pomůcky a udržujeme je. Zachyťte tuto zvláštní situaci uměleckými prostředky!

Jak postupovat?

1. Projděte se po bytě a všímejte si, co se u vás doma objevilo v souvislosti s pandemií. Co se změnilo? Které předměty tu ještě nedávno nebyly?

2. Až si vše promyslíte, pusťte se do fotografování. Techniku snímku můžete svěřit automatickým funkcím mobilního telefonu nebo fotografického přístroje. Dbejte jen na to, aby byla fotografovaná scéna dostatečně osvětlena. Pozadí snímků by mělo být jednoduché: čisté plochy, jako je zeď, dřevo, tkanina, podlahová krytina. Snažte se vytvořit prosté, kultivované obrazy, a ne chaotické obrazy zkázy. Pamatujte, že méně znamená často více!

3. Vyfotografujte větší množství snímků a pak z nich vyberte trojici těch nejlepších. V počítači nebo v nějaké vhodné aplikaci pak této trojici vytvořte pozadí a fotografie seskupte do zajímavé, ale prosté kompozice. Mělo by jít o formát A4 orientovaný na výšku. V počítači stačí obrázky naskládat na list dokumentu, popřemýšlet nad jejich pořadím, srovnat je, aby mezi nimi byly stejné rozstupy – a nakonec je uložit do pdf souboru.

4. Na vzniklou trojici snímků se pozorně podívejte, zamyslete se nad výsledkem a dejte mu název. Ukažte ho ostatním a zeptejte se jich, jak na ně působí.

koronavir_1.jpg
koronavir_2.jpg