top of page

Žánrová malba

Podívejte, to je ale krásný obraz! Možná jste si vzpomněli na svou babičku! Na to, jak vám šila oblečky na panenky, jak s vámi hrála dámu a piškvorky a jak moc ji máte rádi. Vzbudil ve vás obraz emoce? Vzpomněli jste si na babičku, dědečka nebo někoho jiného, koho máte rádi? To je dobře! Co takhle vytvořit vlastní žánrovou malbu, kresbu nebo fotografii?

Jak postupovat?

1. Nakreslete, namalujte nebo vyfotografujte nějakou scénu ze svého života – která zachytí třeba to, jak žije vaše rodina nebo přátelé.

2. Můžete zachytit lidi, které máte zvlášť rádi. Třeba zrovna babičku. Pokud spolu nebydlíte a nemůžete ji právě navštívit, obrázek namalujte po paměti.

3. Výsledné dílo ukažte nebo darujte těm, které máte rádi. Pokud jim je nemůžete dát osobně, vyfotografujte obrázek na mobilní telefon a pošlete jim jej elektronicky. Ke zprávě jim připište něco hezkého!

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

babicka_1.jpg
babicka_2.jpg

Co je žánrová malba? Jde o zobrazení scén z každodenního života, běžných lidí, jejich obyčejných činností, způsobu života. Žánr byl oblíben zvláště ve druhé polovině osmnáctého století a celé století devatenácté.

Antonín Dvořák (1817–1881) vyrůstal jako dítě se svými sedmi sourozenci na mlýně v obci jménem Němčice nedaleko města Litomyšl. Už v mládí se rozhodl pro malířskou kariéru. Studoval v Praze, ve Vídni a po svém návratu do Litomyšle se stal uznávaným malířem portrétů. Maloval významné litomyšlské měšťany a jejich rodiny. 

S příchodem fotografie však začíná malířovi ubývat zákazníků. A i přesto, že si Dvořák otevírá v Litomyšli fotografický ateliér, řeší finanční problémy. Dokonce je nucen se za prací spolu s rodinou odstěhovat do Prahy.

Okolí Litomyšle ho však natolik ovlivnilo, že se mu stalo inspirací po celou dobu jeho tvůrčí práce. Tvorbu Antonína Dvořáka řadíme k tzv. žánrové malbě, což znamená, že na svých obrazech zachycuje každodenní život lidí.

Na sklonku života Dvořák přichází pomalu o zrak a nemůže se naplno věnovat své učitelské a tvůrčí práci. I přesto maluje. V jeho obrazech se stále objevují lidé v litomyšlských krojích, muži v žlutých krátkých kalhotách a černých širácích s ženami v širokých sukních s ozdobnou stuhou, červených punčochách a krajkových čepcích.

dvorak_babicka_MGL.jpg

Antonín Dvořák, Babička s vnučkou, 1860; olej na plátně, ze sbírek Městské galerie Litomyšl

bottom of page