top of page
web_L.jpg

Muzeum z pokoje

 

Muzeum z pokoje

Pracovní listy s edukačními aktivitami vycházejícími ze sbírek Muzea umění Olomouc aneb

Vytvořte si malé muzeum přímo ve svém pokoji!

Naše výukové materiály jsou plně v souladu s RVP!

Obsahově spadají do vzdělávací oblasti Umění a kultura a staví na principech objektového učení.

Máte rádi muzea? My ano a moc! Mrzí nás, že jsou nyní zavřená... Ale: věřili byste, že zajímavé muzeum si můžete zařídit také doma? Jak? Můžete je vytvořit z napohled úplně běžných věcí. Věci okolo nás totiž nejsou vůbec obyčejné, jak si někdy myslíme. Často pro nás mají hlubší význam, protože si s nimi spojujeme určitou osobu, událost nebo vzpomínku. A díky tomu jim přisuzujeme výjimečnou roli podobně jako sbírkovým předmětům v muzeu. Proto také tyto věci schraňujeme v bezpečí vystavené na poličce, ve vitríně či tajné skrýši. Tyto věci k nám patří, představují pouto s něčím pro nás důležitým. Tak hurá do toho! Pojďme z těchto věcí vytvořit svoje malé soukromé muzeum!

muzeum_z_pokoje_1.jpg
Neobyčejné významy obyčejných věcí
Martin Antonín Lublinský
muzeum_z_pokoje_2_1.jpg

Jen na libovolně dlouhou chvíli!
Relikviář sv. Eustacha, 1. polovina 14. stol.

muzeum_z_pokoje_3_1.jpg

Odhrňte oponu!

Sebastiano Luciani, zv. Del Piombo

muzeum_z_pokoje_4_1.jpg
Sváteční návštěva
Lucas Gassel van Helmond
muzeum_z_pokoje_6_1.jpg

Kluk z plakátu
Slavoj Kovařík

muzeum_z_pokoje_5_1.jpg

Cesta královské lásky

Anthonis van Dyck 

muzeum_z_pokoje_7_1.jpg
Co máme v hlavě?
Milan Kunc
muzeum_z_pokoje_9_1.jpg

Leporelo v krabičce

Petr Šmalec

muzeum_z_pokoje_8_1.jpg

Kouzlo všedního okamžiku

Jaroslav Nohel 

muzeum_z_pokoje_10_1.jpg
Jak voní obraz?
Jan Knap
muzeum_z_pokoje_11_1.jpg

Řád tužky a pravítka

Ladislav Daněk

muzeum_z_pokoje_bohulibe_psani_1.jpg

Bohulibé psaní

Dagmar Havlíčková 

9. 11. 2020

Když nemohou návštěvníci do muzea, musí muzeum k návštěvníkům. Na této myšlence jsme postavili muzejní nový cyklus výtvarného tvoření na doma. Vznikl ve spolupráci s kolegy a kolegyněmi z Muzea umění Olomouc a ponese název Muzeum z pokoje. 

„Náměty ve formě přitažlivě graficky připravených pracovních listů budeme souběžně publikovat na webu Muzea umění a internetové stránce Bez názvu. Nedatováno, která vznikla jako metodická podpora výtvarných, muzejních a galerijních pedagogů a také všech zájemců o výtvarnou tvorbu s dětmi a mládeží,“ říká Marek Šobáň, vedoucí edukačního oddělení MUO.

 

Od pondělí 9. 11. 2020 přibude na stránce www.nedatovano.cz nová záložka nazvaná Muzeum z pokoje. Právě její vznik lektoři podnítili, protože bude představovat edukační aktivity vycházející z výtvarných děl obsažených především ve stálých expozicích Muzea umění. „Na stručné informace o exponátech navážou jednoduché návody na domácí tvorbu dětí a dospělých,“ uvádí autor scénáře prvního pracovního listu Marek Šobáň. „Pokud se zájemci do práce zapojí, mohou si vytvořit malé muzeum přímo ve svém pokoji. A zároveň také, z pohodlí vlastního pokoje, naše muzeum alespoň symbolicky navštíví,“ objasňuje název projektu Šobáň.

Grafickou úpravu zveřejňovaných materiálů si vzala opět pod patronát ilustrátorka a animátorka Pavla Baštanová. Zájemci najdou novinky na stránkách www.nedatovano.czwww.muo.cz každé pondělí. Zážitek ze setkání s uměleckými díly mohou lidé umocnit prostřednictvím virtuálních prohlídek stálých expozic Ke slávě a chvále II. a Století relativity.

Terezie.png
lektor.jpg

Baví vás dívat se na věci okolo novýma očima a objevovat jejich nečekané významy? Pokud ano, můžete se těšit na další náměty z cyklu Muzeum z pokoje!

David.png
bottom of page