top of page

Bohulibé psaní

Víte, kdo je to kustod nebo kustodka? Že jste takové slovo ještě neslyšeli? V muzeu či galerii přesto tyto zaměstnance vídáte skoro na každém kroku, veřejný provoz výstav a expozic je totiž bez jejich přítomnosti takřka nemožný. Než si tuto profesi představíme blíže, seznámím vás s paní kustodkou, kterou jste mohli potkávat při svých návštěvách Arcidiecézního muzea v Olomouci. Jmenuje se Dagmar Havlíčková a je mimo jiné aktivní výtvarná umělkyně. Pojďme si její zajímavou tvorbu představit!

V případě výtvarných prací Dagmar Havlíčkové můžeme říct, že kresba vzniká prostřednictvím psaného projevu. Slova jsou vrstvena přes sebe, organizována do sloupců, vlnovek či dalších tvarů. Samotný text přestává být ve vypsaném rukopisu autorky čitelný a stává se svébytným výtvarným vyjádřením. Mnohdy psaní doplňují jiné výtvarné prvky, například otisky (dekalky). Výsledek tak můžeme chápat jako abstraktní dílo, které vybízí k rozmanitým výkladům, zamyslíme-li se ovšem nad psaným sdělením, máme před sebou jasně formulované duchovní poselství. Dagmar Havlíčková totiž cituje úryvky modliteb a žalmů. Jak sama uvádí, je jí bližší modlitbu psát a výtvarně ztvárňovat, než vyslovovat nahlas. Písmo se tak stává výtvarným prostředkem a sdělením.

havlickova_otisk.jpg

Dagmar Havlíčková, Otisk, 2016, dekalk a psaný text, tuš, 70 x 100 mm

zvetsenina.jpg

Zvětšená ukázka rukopisu Dagmar Havlíčkové, tzv. Ježíšova modlitba, která zní: „Pane Ježíši Kriste, Synu Boží, smiluj se nade mnou hříšným.“

Ne každý s nás se může prostřednictvím výtvarné tvorby modlit, jako to dělá představovaná umělkyně. Toho docílí pouze člověk s určitým pohledem na uspořádání a smysl světa. Kdokoliv tvůrčí si ale může od autorky vypůjčit její výtvarné postupy: dekalk a psaný text. To učiníme dnes i my. A přidáme k tvoření svou vlastní fantazii!

Přemýšlejte a tvořte!

1. Čeká nás dnes činnost zajímavá, leč trochu špinavá. Bude dobré, když si společně s pomůckami připravíte i pracovní oblečení a plochu stolu přikryjete třeba novinami nebo igelitovou fólií. Co budete dále potřebovat? Tvrdý papír formátu A4, černou tuš, plytkou misku na ředění tuše, vodu, kousek jemné bavlněné látky nebo gázy, tenký černý fix (nebo tzv. redispero s tenkou špičkou).

 

2. Nejprve si vytvoříme dekalk – otisk. Tato technika je založena na náhodě a její provedení chce trochu šikovnosti. Určitě se vyplatí nespěchat. Naopak, užijte si tvorby a vyprodukujte více dekalků. Alespoň budete mít z čeho vybírat. Já si jich vytvořil patnáct, jen pět mi nakonec přišlo zajímavých. Jaký je tedy postup?

 

3. Do misky si nalejte tuš a trochu ji zřeďte vodou. Tekutina by měla pokrývat celé dno nádoby, aby bylo kam namáčet textilii. Poté si připravte více papírů a rozložte je kolem misky. Látku mírně zmuchlejte v ruce a pak ji namočte do naředěné tuše. Nechte ji trochu nasáknout, vyjměte opatrně z misky a lehce přitlačte na podkladový papír. A hned otištěnou látku přitiskněte na další papír – třeba se vám bude líbit světlejší otisk. Tímto způsobem vytvořte více dekalků. Bude nutné vždy po dvou pokusech použít novou textilii, ať vám příliš neušpiní ruce a koneckonců ani pracovní plochu. Otisky nechejte dobře proschnout a čas využijte třeba na svou očistu a úklid stolu.

 

4. Vytvořené dekalky si dobře prohlédněte. Zapojte přitom svou fantazii. Nepřipomíná vám něco jejich tvar nebo jeho část? Třeba zvíře, postavu či krajinu? Nebo ještě něco jiného?  Vašim představám se žádné meze nekladou. Jak můžete vidět na mé ukázce níže, já ve skvrně dekalku objevil hlavu psa. A tak jsem taky svou práci nazval: Psí hlava! Jak pojmenujete své otisky vy?

 

5. Nyní následuje další důležitá část tvůrčí činnosti: zapojení písma. To poslouží jako důležitý výtvarný prvek, kterým doplníte kompozici. K tvorbě textu použijte černý fix nebo redispero.

 

A o čem máte psát? Třeba se inspirujte tím, co jste objevili ve tvaru vybrané skvrny. Vzniknout může celý příběh na toto téma. Nebo můžete jen opakovat název své práce. V našem případě to byla Psí hlava, Psí hlava, Psí hlava… a tak dále. Prohlédněte si naši ukázku! Písmo můžete řadit do sloupců, pracovat v řádcích, psát přes sebe… Klidně vyplňte celou plochu kolem dekalku, případně nechejte někde volné místo. Obojí přístup je možný a žádoucí. Hlavně si ale tvorbu užijte!

 

Budeme rádi, když nám výsledky svého snažení pošlete na email: soban@muo.cz. Ať se další dílo do vašeho muzea z pokoje podaří!

muzeum_z_pokoje_bohulibe_psani_1.jpg
muzeum_z_pokoje_bohulibe_psani_2.jpg
muzeum_z_pokoje_bohulibe_psani_3.jpg
muzeum_z_pokoje_bohulibe_psani_4.jpg
marek_psi_hlava.jpg
sken_ukazka_2.jpg
sken_ukazka_4.jpg

Podívejte, jaké otisky jsem vytvořil! Snažil jsem se je doplnit psaním co nejlépe.

A jak se práce povedla vám?

Marek.png
sken_ukazka_3.jpg

Podívejte se také na další náměty z cyklu Muzeum z pokoje!

Terezie.png
David.png
bottom of page