top of page

Leporelo v krabičce

Muzeum umění v Olomouci – to nejsou jen unikátní výtvarná díla, ale také celá řada kreativních lidí, pro které se stalo umění důležitou stránkou osobního a pracovního života a mnohdy jsou také sami aktivní umělci. Jednoho takového vám nyní představíme. Jmenuje se Petr Šmalec a pracuje v muzeu jako grafik. To znamená, že má na starosti výtvarnou stránku vydávaných knih, katalogů, tiskových materiálů, plakátů a grafickou podobu výstav. No a Petra jednou napadlo, že umístí svou autorskou knížku do krabičky od zápalek!

Prostřednictvím tohoto půvabného díla Petra Šmalce se setkáváme s příkladem takzvané autorské knihy, tedy díla, které přejímá některé prvky z běžné knihy, například její obálku v tvrdých deskách, určitý počet stránek, text, nicméně ho dále rozvíjí o části, jež je možné vidět spíše na drobné plastice, soše či objektu. Tvůrci autorských knih ve své práci rádi využívají překvapivé a netradiční výtvarné materiály, mnohdy v díle uplatňují humor, nadhled a smysl pro nadsázku. O tento velmi svěží druh výtvarného umění nás obohatili avantgardní umělci 20. století.

šmalec_nejm.coze.jpg

            Petr Šmalec (*1974 Frýdek Místek), Nejmenší Cože, 1998–2001, papír, kartón, tisk, krabička od zápalek, leporelo, 36 × 50 × 14 mm, šestý exemplář z šesti, získáno 2003, Muzeum umění Olomouc

Na tomto díle Petra Šmalce nás zaujal moment proměny obyčejné krabičky od sirek v něco jiného. V něco, co se za jistých okolností může stát součástí muzejních sbírek. A také možnost schovat dovnitř překvapení pro člověka, který krabičku otevře. Třeba originální příběh ztvárněný na několika „mikrostránkách“ leporela. Anebo jen několik drobných kreseb. A co vlastně znamená ten podivný název Nejmenší Cože?

Pojďte přemýšlet a tvořit!

1. Pro tvorbu potřebujete prázdnou krabičku od malých zápalek, tvrdý papír, pravítko, nůžky, psací a kreslicí potřeby.

2. Z tvrdého papíru odstřihněte proužek o šířce 3 cm. Jeho celková délka záleží na tom, kolik bude mít vaše leporelo stran. Délka jedné stránky musí mít 4,5 cm, jen tak se vleze do krabičky od zápalek.

3. A jak jednotlivé stránky knížečky pojednat? To záleží jen na vás. Můžete vytvořit kresbu s nějakým významem, např. zachytit barvu dní v týdnu (k tomu je vhodné leporelo o sedmi stránkách), změny vaší nálady během dne, zážitky z výletu apod. Stránky je také možné vyplnit i textem, třeba vymyšleným nebo prožitým příběhem. Anebo si jen pohrávejte s linkou a barvami. Ukázku najdete na konci pracovního listu.

4. Výtvarně pojednané leporelo poskládejte do „harmoniky“ a vložte do krabičky od zápalek. Zajímavě nainstalovaným objektem obohaťte své muzeum z pokoje a nám třeba zašlete fotografii na email: soban@muo.cz.

TIP!

Pokud chcete, přelepte svou výtvarnou úpravou i etiketu na krabičce zápalek, jak je tomu u objektu Petra Šmalce. Stačí, když si vystřihnete ještě jeden obdélníček o rozměrech 3 × 4,5 cm a dotvoříte ho. Třeba uvedením názvu vašeho díla!

muzeum_z_pokoje_9_1.jpg
muzeum_z_pokoje_9_2.jpg
muzeum_z_pokoje_9_3.jpg

Mimochodem, víte, co znamená název Nejmenší Cože?

Vlastně je to jen odkaz na to, že Petr ve své autorské knize-objektu použil pár svých náhodných drobných kreseb.

Nic víc…

Říkáte si: Cože?

Ano. To Nejmenší!

Podívejte se také na další náměty z cyklu Muzeum z pokoje!

Terezie.png
David.png
bottom of page