top of page

Chytám stíny

tlumocnik.jpg

Dnes budeme mluvit o kresbě. Je to něco, co všichni dobře znáte – vždyť každý z vás někdy něco kreslil. Umělecké dílo, které dnes společně prozkoumáme, má zajímavý název, že? Chytám stíny. Ne vždy nám umělci přímo v názvu prozradí, jakou tvůrčí metodou pracovali. Inge Kosková, tvůrkyně této kresby, to udělala. Kresba totiž skutečně vznikla „chytáním“ stínů a jejich obkreslováním.

Chytání stínů? Co to znamená?

 

Vlastně nic složitého! Umělkyně šla kreslit ven, posadila se pod strom a najednou si povšimla toho, že listy vrhají na bílý papír zajímavé stíny. Začala je obkreslovat – a s údivem zpozorovala, že se velmi rychle mění. Měla co dělat, aby je stihla nakreslit! Většinou si ani neuvědomujeme, jak rychle se slunce po obloze pohybuje. Aby tento pohyb zobrazila, začala umělkyně stíny na papíře „chytat“ opakovaně kreslenými obrysy. Vznikl tak hbitý kresebný záznam toho, co se dnes a denně děje v přírodě.

inge_koskova_Chytam_stiny_1981__papir-tu

Inge Kosková, Chytám stíny, papír a tuš, 344 x 496 mm, 1981; z archivu umělkyně

Máte chuť zahrát si podobnou hru na chytání stínů? Pokud ano, hurá do toho! Hru lze hrát venku, ale i uvnitř.

Jak postupovat?

1. Důležitý je zdroj světla, protože stíny vznikají tak, že světlo dopadá na neprůhledné věci. Pokud je slunce právě teď slabé, použijte lampičku nebo kapesní svítilnu a posviťte si na věci okolo. Jistě brzy přijdete jak na to.

2. Stíny pochytejte na bílý papír, obkreslete je a pak někoho dalšího požádejte, aby zdroj světla o kousek posunul. A znovu stín nakreslete.

3. Zachyťte stínů co nejvíce, až vám vznikne zajímavý záznam. Můžete pak přemýšlet, co vám výsledná kresba připomíná. A doma nechte ostatní hádat, co jste vlastně kreslili. Buďte jako umělci – pohrajte si s náhodou a přemýšlejte nad tím, co vám přinesla do cesty.

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

stiny_1.jpg
stiny_2.jpg
Kotva 1
tlumocnik.jpg

Tento námět je k dispozici také v českém znakovém jazyce!

bottom of page