top of page

Kresba bez rozumu

Taky se vám někdy stává, že jste z učení tak unavení, že už vám to vůbec nemyslí? Asi každý to zná. Únava není sice příjemná, ale může to být ta pravá chvíle na automatickou kresbu! Jde o to nechat ruku pracovat bez jakéhokoliv plánu. Ať kreslí úplně bez spojení s hlavou! Takto vzniklým kresbám se říká automatické kresby nebo grifonáže. Někdo je označuje za kresby relaxační. Asi proto, že si u nich náš mozek může odpočinout.

Jak na to?

Na papír A3 tužkou nebo černým tenkým fixem (linerem) vytvořte obrázek z čar nebo bodů. Neplánujte dopředu, jak má obrázek vypadat, pouze bez přemýšlení kreslete jednu linii vedle druhé. Vznikat mohou různé tvary, květy, vlny, krajiny. Nechte se překvapit!

Vzniklý obrázek pojmenujte a ukažte jej ostatním. Najdete v něm nějaký zajímavý tvar? Připomíná vám něco? 

 

Co budete potřebovat: papír A3 nebo i větší, nástroj na kreslení (ostrou tvrdou tužku, tenký fix nebo pero a tuš)

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

kresba_bez_rozumu_1.jpg
kresba_bez_rozumu_2.jpg
Andre-Masson.-Automatic-Drawing-348x395.

Automatické kresby vytvářel také umělec André Masson. Kreslil, aniž by myslel na nějaký předmět. Občas tam ale nějaký objevil. Třeba lidské tělo. A začal je dotvářet.
A co vy? Uděláte taky nějaký objev?

André Masson, Automatická kresba, 1924
Obrázek jsme převzali z MoMA Learning.

See this work in MoMA’s Online Collection

tlumocnik.jpg
tlumoceni rozum
tlumocnik.jpg

Tento námět je k dispozici také v českém znakovém jazyce!

bottom of page