top of page

Sokl naruby

Tato aktivita je inspirována jednou z výstav Domu umění města Brna s názvem SOCHAŘ MILOŠ ZET – ZDI SOKLY A MAKETY, jež proběhla v roce 2020. Její autor, umělec Martin Zet, na této výstavě povýšil sokly a jejich makety na úroveň hlavních vystavených děl. Zajímavé, že? A co vy? Všímáte si podstavců u soch? K čemu vůbec slouží?

 

Pojďme to společně prozkoumat! V naší aktivitě se pokusíme stejně jako sochař Martin Zet proměnit sokl na nejvyšší úroveň a vytvoříme umělecké dílo tak trošku od spodu, lépe řečeno od soklu...

 

Jak na to?

1. Pod dohledem rodičů si vytvořte z různých předmětů sokl, který vás udrží. Může to být např. židle a přes ni přehozená deka, knihy naskládané do komínku, kbelík dnem vzhůru apod.

2. Prohlédněte si sokl pořádně ze všech stran a zkuste se zamyslet. Jaká socha by se na něj hodila?

3. Opatrně na sokl vylezte a zkuste na něm na chvíli zkamenět. Ostatní mohou hádat, co představujete. Na soklu se můžete i s rodiči nebo sourozenci prostřídat a třeba si navzájem zadávat různé náměty, co by socha měla ztvárňovat.

4. Vyfotografujte se a podělte se s ostatními o svá díla!

 

Co budete potřebovat:

sami sebe, fotoaparát nebo chytrý telefon a cokoli, co doma najdete – krabice, deky, polštáře, nábytek apod.

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

tvorime_doma_30_Brno_3.jpg
tvorime_doma_30_Brno_4.jpg
zet sokl 1.jpg

Ještě jste nikdy neslyšeli slovo sokl?
Sokl je podstavec sochy nebo nějakého uměleckého objektu, může to být také nejspodnější viditelná část nějaké stavby nebo nízký ochranný pás na stěně u podlahy.

Pohled do výstavy Martina Zeta v Domě umění města Brna, foto archiv Dům umění města Brna

zet sokl 2.jpg

Pohled do výstavy Martina Zeta v Domě umění města Brna, foto archiv Dům umění města Brna

bottom of page