Sokl naruby

Tato aktivita je inspirována jednou z výstav Domu umění města Brna s názvem SOCHAŘ MILOŠ ZET – ZDI SOKLY A MAKETY, jež proběhla v roce 2020. Její autor, umělec Martin Zet, na této výstavě povýšil sokly a jejich makety na úroveň hlavních vystavených děl. Zajímavé, že? A co vy? Všímáte si podstavců u soch? K čemu vůbec slouží?

 

Pojďme to společně prozkoumat! V naší aktivitě se pokusíme stejně jako sochař Martin Zet proměnit sokl na nejvyšší úroveň a vytvoříme umělecké dílo tak trošku od spodu, lépe řečeno od soklu...

 

Jak na to?

1. Pod dohledem rodičů si vytvořte z různých předmětů sokl, který vás udrží. Může to být např. židle a přes ni přehozená deka, knihy naskládané do komínku, kbelík dnem vzhůru apod.

2. Prohlédněte si sokl pořádně ze všech stran a zkuste se zamyslet. Jaká socha by se na něj hodila?

3. Opatrně na sokl vylezte a zkuste na něm na chvíli zkamenět. Ostatní mohou hádat, co představujete. Na soklu se můžete i s rodiči nebo sourozenci prostřídat a třeba si navzájem zadávat různé náměty, co by socha měla ztvárňovat.

4. Vyfotografujte se a podělte se s ostatními o svá díla!

 

Co budete potřebovat:

sami sebe, fotoaparát nebo chytrý telefon a cokoli, co doma najdete – krabice, deky, polštáře, nábytek apod.

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

tvorime_doma_30_Brno_3.jpg
tvorime_doma_30_Brno_4.jpg

Ještě jste nikdy neslyšeli slovo sokl?
Sokl je podstavec sochy nebo nějakého uměleckého objektu, může to být také nejspodnější viditelná část nějaké stavby nebo nízký ochranný pás na stěně u podlahy.

Pohled do výstavy Martina Zeta v Domě umění města Brna, foto archiv Dům umění města Brna

Pohled do výstavy Martina Zeta v Domě umění města Brna, foto archiv Dům umění města Brna

 © 2021 by Bez názvu. Nedatováno.

  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram