top of page

Kouzlo všedního okamžiku

O čem si budeme dnes povídat? O tom, že i úplně obyčejné věci, které nás obklopují každý den, nás mohou překvapit a inspirovat k tvoření. Chce to jen pozorné oči, špetku představivosti a neobyčejné kouzlo všedního okamžiku objevíte všude kolem sebe. Ono i ve světě výtvarného umění najdeme nespočet příkladů, kdy se hlavním tématem pro umělce stala třeba mísa s ovocem, zablácené boty nebo skleněný džbán.

Jeden příklad za všechny… fotograf Jaroslav Nohel proměnil pohled z okna pokoje pomocí buclatého džbánku s vodou. „Uvězněním“ fasády sousedního domu ve sklenici jednoduchý výjev ožívá a rozehrává tanec vlnících se linií, které jsou ve skutečnosti přísně rovné prvky architektury.

2.7.4.jpg

Jaroslav Nohel (1914–1977), Skleněný džbán, 1933–1934, fotografie, Muzeum umění Olomouc

Jaroslav Nohel byl členem Fotoskupiny pěti (F5), avantgardního uskupení mladých průkopníků fotografického experimentu, které se zformovalo v Brně v roce 1933. Mladí umělci věřili, že smyslem fotografie není zaznamenání prosté skutečnosti a že fotoaparát je především nástrojem autorovy fantazie.

Jaroslavu Nohelovi stačila k vytvoření originálního výjevu sklenice s vodou.

Pojďme si podobné proměny společně vyzkoušet!

 

Přemýšlejte a tvořte:

1. Nejprve vás čeká několik menších experimentů. Připravte si vodu do větší rovné sklenice (třeba zavařovací), list s označením Příloha, kousky bílého papíru a černý fix.

Pracovní list vám nabídne tři návody a vaším úkolem bude pozorovat proměnu, kterou vytvoří sklenice s vodou. Nebojte se ale vyzkoušet i další pokusy. Ty už si můžete vymyslet sami. Pozorujte, objevujte a pečlivě si zapisujte poznatky svého zkoumání.

2. Inspirujte se fotografií Jaroslava Nohela a pomocí skla a vody proměňte pohled z okna vašeho pokoje. Můžete použít více nádob různých tvarů a velikostí. Při práci se sklem a vodou buďte velmi opatrní a při přenášení raději poproste o pomoc dospělou osobu.

Výslednou instalaci nezapomeňte vyfotografovat. A pokud se budete chtít o radost z tvoření podělit s námi, pošlete svou fotografii na adresu cermakova@muo.cz.

0502_7-2a.jpg
0502_3-2a.jpg
0502_17a.jpg
0502_11a.jpg
muzeum_z_pokoje_8_1.jpg
muzeum_z_pokoje_8_2.jpg
muzeum_z_pokoje_8_3.jpg

Co asi udělá voda s obrázkem nebo rukou?

Podívejte, jaký neobyčejný výhled z okna jsem si doma vytvořila já!

Terezie.png
IMG_1090.JPG

Podívejte se také na další náměty z cyklu Muzeum z pokoje!

Marek.png
David.png
bottom of page