top of page

Příborník
Fotografické cvičení

Mnoho zajímavých tvůrčích aktivit lze provádět s běžným mobilním telefonem a jeho fotoaparátem. Ten nám umožňuje nejen rychle dokumentovat pomíjivé okamžiky, ale i umělecky zachytit zajímavé věci, jež utvářejí naše prostředí a vypovídají o našem životě a době, v níž žijeme. Že si pod tím neumíte představit nic konkrétního? A co třeba obyčejný příborník? Zachyťte jej pomocí fotoaparátu a vytvořte umění!

Jak postupovat?

1. Otevřete doma příborník, tedy místo, kam ukládáte příbory a další kuchyňské náčiní. Dříve byl příborník zvláštním kusem nábytku (příbory v něm byly uloženy spolu s talíři), dnes je to nejčastěji zásuvka v kuchyňské lince. Jak vypadá ten váš? Máte v něm taky trochu nepořádek?

2. Vysypte nebo vyskládejte všechny věci z příborníku na stůl. Jen tak halabala. Pak se pusťte do fotografování a vytvořte první fotografii.

3. Vyberte z hromady jeden zajímavý předmět a umístěte jej do prázdného příborníku. Zamyslete se nad kompozicí a předmět vyfotografujte. Můžete vytvořit větší množství snímků a později z nich vyberete ten nejlepší.

4. Vraťte všechny věci do příborníku a uspořádejte jej tak, aby v něm zavládl řád. Uklizený příborník vyfotografujte.

5. V počítači nebo v nějaké vhodné aplikaci pak vyberte trojici nejlepších snímků, jež dokumentují celý proces. Vytvořte jednoduché pozadí a fotografie seskupte do zajímavé, ale prosté kompozice. V počítači stačí obrázky naskládat na list dokumentu, srovnat je, aby mezi nimi byly stejné rozstupy – a nakonec je uložit do pdf souboru.

6. Na vzniklou trojici snímků se pozorně podívejte, zamyslete se nad výsledkem a dejte mu název. Ukažte ho ostatním a zeptejte se jich, jak na ně působí.

tvorime_doma_pribornik_1.jpg
tvorime_doma_pribornik_2.jpg

Pošlete nám své fotografie! Už teď se na ně těšíme!

kluk.png
holka.png
bottom of page