top of page

Postavte renesanční palác!

A je tu další aktivita na doma! Jistě jste si už všimli, že ve městech, která vznikla před stovkami let, můžeme najít půvabné domy, paláce a chrámy, které se dnes už nestavějí. Neobyčejně krásné stavby vznikaly v renesanci, tedy ve slohovém období, jež vzniklo v 15. století v Itálii.

Renesanční domy bohatých šlechticů nebo měšťanů se inspirovaly antickými vzory. Architekti využívali třeba princip souměrnosti a pravidelných proporcí, jednoduché obdélné tvary nebo oblouky. Stavby těch nejzámožnějších lidí se bohatě zdobily a měly svého majitele reprezentovat. Máte-li chuť, staňte se renesančními architekty a navrhněte svůj vlastní palác. Nejprve se dobře podívejte na obrázek!

Jak na to?

1. Prostudujte přiložený obrázek a případně další obrázky renesančních paláců na internetu. Využít můžete také přiložené vzorníky, které jsme převzali z knihy Jaroslava Herouta Staletí kolem nás.

2. Všimněte si, že obrázek v našem pracovním listu působí plasticky. Je to proto, že místa skrytá ve stínu jsou tmavší a místa blíže k nám světlejší. Kresba působí prostorově, protože stín je nakreslen tmavším a hustším šrafováním.

3. Rozmyslete si, kolik pater bude váš palác mít a jak vyzdobíte jeho fasádu. Udělejte si jednoduché skici s různými variantami.

4. Vezměte si čistý papír a kreslicí nástroj, kterým rádi kreslíte. Třeba tužku, pero, centropen nebo propisku. Pokuste se nakreslit detailní plán stavby podle vlastní úvahy. Podaří se vám kreslit s využitím šrafování?

5. Zamyslete se nad tím, jak vypadá architektura dnes. Pokud byste měli neomezené prostředky, jaký palác byste upřednostnili? Renesanční, nebo moderní?

 

Co budete potřebovat: papír na skici, větší papír na finální kresbu (A4 nebo A3), pomůcky na kreslení podle vlastního výběru (tužku, pero a tuš, centropen nebo propisku), podle potřeby internet na vyhledání dalších renesančních staveb pro inspiraci

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

renesance_1.jpg
renesance_2.jpg
portaly a okna.png
ornamentika.png
stity.png

TIP!

 

Tyto obrázky vám mohou sloužit k poučení o prvcích renesanční architektury. Najdete na nich typické portály (vstupy), okna, sloupy, štíty nebo ozdoby.

 

Obrázky jsme převzali z této knihy:
 

HEROUT, Jaroslav. Staletí kolem nás: přehled stavebních slohů. Praha: Panorama, 1981. 393 s.

bottom of page