top of page

Výlet do Slavonic

Slavonice jsou jedním z mnoha krásných míst naší vlasti. Až budete mít příležitost, udělejte si tam výlet! Můžete se projít krásně zachovalým historickým jádrem s bohatě zdobenými renesančními domy. Kdysi patřily slavonickým měšťanům. Pokud vás tyto půvabné domy zaujaly, můžete si podobné vytvořit doma.

Jak na to? 

1. Vytiskněte si přiložené vzorníky, viz níže. Jsou na nich portály, okna a štíty. Na jednom z nich je také obrys domu.

2. Jednotlivé části domu vystřihněte a nachystejte si papír. Ten poslouží jako podklad, na nějž budete dům lepit.

3. Portály a okna skládejte do obrysu domu, nahoru přidejte štít. Části můžete libovolně kombinovat, sestavit lze celé náměstí.

4. Až budete spokojeni, části slepte.

5. A nyní vytvořte sgrafito. Ne skutečné, stačí jen jako! Vezměte si nástroj, kterým rádi kreslíte. Třeba tužku, pero, centropen nebo propisku. Pokuste se nakreslit výzdobu fasády s psaníčky a nebo se složitějšími motivy. Kreslit můžete portréty majitelů, zvířata, květiny, nebo výjevy ze života. Podaří se vám kreslit s využitím šrafování? Pokud ano, přiblížíte se tak charakteru skutečného sgrafita, které vzniká proškrabáváním. Inspirujte se našimi ukázkami, viz níže!

6. Zamyslete se nad tím, jak se liší dnešní domy od těch renesančních. Své postřehy zapište!

Co budete potřebovat: papír jako podklad, vytištěné stavební prvky, nůžky, lepidlo, pomůcky na kreslení sgrafita podle vlastního výběru (tužku, pero a tuš, centropen nebo propisku)

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

slavonice_1.jpg
slavonice_2.jpg
Drak_sgrafito_free_edited.jpg
Zabijačka-sgrafito_free.jpg
Slavonice_-_Horní_náměstí_čp._536_free.p

Co je to sgrafito?

 

Sgrafito je způsob zdobení fasád. Podstatou techniky je vrstvení omítek a následné vyškrabávání motivů. Na obrázcích můžete vidět sgrafito z jednoho domu ve Slavonicích. Je staré bezmála 500 let! Na jednom je drak, druhé zachycuje zabíjačku.

 

Prohlédni si tento krásný dům!

 

Na fotografii je zachycen jeden z historických domů, které můžeš najít ve Slavonicích na Horní náměstí. Tento dům č. p. 536 je renesančním domem s mimořádně krásnou a hodnotnou sgrafitovou výzdobou na průčelí. Nezapomeň! Tyto vzácné památky musíme chránit!

psanickove_sgrafito_ukazka.jpg

Prohlédni si ukázku psaníčkového sgrafita!

 

Na fotografii nahoře je zachycen příklad sgrafita, které má podobu psaníček. Podívej se, jak vznikala tmavá místa. Proškrabováním horní (světlejší) vrstvy omítky!

Portaly_okna_domu.png
Stity_domu.png
Obrys_domu.png

Tady jsou přílohy k tisku. Portály, okna, štíty a obrys domu. Vytiskněte je na formát A4.

 

Obrázky jsme překreslili
podle této knihy:

 

HEROUT, Jaroslav. Staletí kolem nás: přehled stavebních slohů. Praha: Panorama, 1981. 393 s.

bottom of page