top of page

Zaměřeno na detail

Výtvarné umění má velkou moc. Přináší nejen potěšení pro oči, ale především otevírá bránu naší představivosti. Pozornému divákovi nabízí kouzelný svět plný neobyčejných příběhů. Abychom se ale mohli ponořit do tajemství výtvarného umění, musíme se nejprve naučit pozorně dívat. A teď pozor! Uděláme si malou rozcvičku. Poznáte, jaké předměty jsou na fotografiích na našich pracovních listech?

 

Jeden obraz – mnoho příběhů

Výtvarní umělci umí být opravdu skvělí vypravěči. Často do svých obrazů ukryli nejen jeden, ale mnoho drobných příběhů. Na pracovním listu s označením Příloha 1 si jedno umělecké dílo plné příběhů můžete prohlédnout. Podaří se vám objevit, do které části obrazu patří vybrané detaily?

 

A jdeme tvořit!

Co budete potřebovat: pracovní list s označením Příloha 2, nůžky, lepidlo, tvrdý papír, pomůcky na kreslení a malování podle vlastního výběru (barvy, fixy, pastelky)

Jak na to?

1. Vyberte si kousek jednoho obrazu z pracovního listu s označením Příloha 2 a pozorně prozkoumejte všechny detaily.

2. Vybraný kousek vystřihněte a nalepte na připravený papír.

3. Dokreslete či domalujte zbytek obrazu podle svojí představivosti. Záleží jen na vás, jaký příběh se bude na vašem obrázku odehrávat.

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

detail_1.jpg
detail_2.jpg
Priloha 1.jpg

Příloha 1
Prohlédněte si pozorně tento obraz!

 

Obraz je ze sbírky Arcibiskupství
olomouckého – Arcidiecézního muzea Kroměříž

Joachim Patinir, následovník, Krajina s odpočinkem na útěku do Egypta, druhá čtvrtina 16. století, Arcibiskupství olomoucké – Arcidiecézní muzeum Kroměříž

detail_priloha_1.jpg
detail_priloha_2.jpg

Příloha 1

Příloha 2

bottom of page