top of page

Listový ornament

Odborníci se shodují na tom, že ornament v umění vznikl při pozorování přírody a jejích zákonitostí. Vezměme si list, to je dobrý příklad! Umělci se zaměřili na to, jakým způsobem příroda list postavila, pozorovali energii růstu, mízu proudící jeho žílami a snažili se tuto tvůrčí sílu napodobit. Není tedy v první řadě přespříliš důležité, jestli je jejich dílo přesnou kopií přírody, ale je zásadní, abyste tu tvořivou schopnost umění rozeznali a byli jí také uchváceni!

Listový ornament najdeme nejčastěji v architektuře a užitém umění, jak zdobí větší nebo menší plochy. Mnohdy bývá součástí mnohem složitějších sestav. Jeho důležitou vlastností je, že se na daném místě v určitém rytmu opakuje.

románská okna_0653_4065.jpg

Najdete na tomto okně list bodlákovité rostliny akantu? Ornament na románském sdruženém okně z Paláce Jindřicha Zdíka, pol. 12. století, materiál spongilit, Arcidiecézní muzeum Olomouc

koberecsc_0369_0829.jpg

Podaří se vám na tomto koberci najít list jinanu dvoulaločného (ginko biloby)?

Mamlúcký koberec z Egypta, 1510–1520, materiál vlna, Arcidiecézní muzeum Kroměříž

Jak se vám líbí nápad zdobit věci tím pěkným, co vidíme v přírodě? Pojď si to s námi vyzkoušet!

 

Co budete potřebovat:

Kancelářský papír velikosti A4, tužku, pravítko, pastelky, nebo suché či olejové pastely (pokud nemáte, postačí tužka a pastelky)

 

Jak na to?

1. Vezměte si k ruce jakýkoli list rostliny, který vám přijde zajímavý. Naleznete ho doma nebo venku.

 

2. Papír si rozdělte pomocí tužky a pravítka na 4 stejné části.

3. Nejdříve si položte list rostliny pod papír v místě prvního políčka. Vezměte si tužku, pastelku, suchý nebo olejový pastel.

 

4. Přejíždějte nástrojem po povrchu papíru a brzy uvidíte, jak se vám na něm vykresluje přesná podoba listu.

 

5. V druhém políčku zkuste list co nejvěrněji napodobit vlastní obrysovou kresbou.

 

6. Ve třetím políčku zformujte úplně nový tvar listu, který bude ale stále alespoň částečně připomínat jeho původní přírodní vzhled.

 

7. Ze svého nového listu vytvořte opakováním ornament. Můžete ho vytvořit souvislý nebo rozházený na různá místa po ploše políčka, může vycházet ze středu nebo jej nakreslete těsně za sebou na pomyslnou úsečku.

 

8. Až budete mít vlastní listový ornament hotový, obraťte si papír. Nyní se budeme soustředit na to, kam takovou ozdobu můžeme umístit.

 

9. Představte si, jak by nový ornament vypadal u vás doma! Byl by výborný na okrášlení dveří, nebo byste ho radši umístili kolem okna? Možná by se ornament hodil na koberec do pokojíčku? Nakreslete si vaši představu o využití stvořeného listového ornamentu přímo u vás doma!

tvorime_doma_listovy_ornament_1.jpg
tvorime_doma_listovy_ornament_2.jpg

K tématu by vás mohlo zajímat:

Vesmir v.png

Pošlete nám fotografie se svými výtvory! Uděláte nám velkou radost!

Hana.png
bottom of page