top of page

Nevšední zátiší 
všedního dne

Než se pustíte do této aktivity, podívejte se na krátký klip Zátiší kam se podíváš! Z něj se dozvíte užitečné informace, které určitě využijete. Klip najdete zde.

Teď už víte, že se zátiší objevuje také na fotografii. Zajímavá místa pro fotografování lze objevit v podstatě všude kolem nás. Chce to jen dobře se dívat. Pojďte náměty pro fotografování objevovat přímo u vás doma!

 

Jak postupovat?

1. Pořizovat snímky můžete na digitální fotoaparát nebo chytrý mobilní telefon.

2. Projděte se po bytě a objevujte zajímavá místa k fotografování. Do jejich podoby zatím vůbec nezasahujte. Ale pozor! Musí jít vždy o zátiší – a to má svá pravidla. Vzpomenete si ještě, co jste se o tomto uměleckém žánru dozvěděli v klipu Zátiší kam se podíváš?

3. Udělejte alespoň deset snímků a pak vyberte jeden, který se podle vás nejvíce povedl. Dejte svému zátiší nějaké jméno.

 

Zátiším se ve své tvorbě zabývali mimo jiné také dva významní čeští fotografové: Josef Sudek a Jaromír Funke. Oba jsou svými díly zastoupeni ve sbírkách Muzea umění Olomouc. Podívejte se na jejich fotografie!

Nedokážeme s jistotou říct, zda své zátiší s jablkem objevil Josef Sudek náhodně, nebo ho naaranžoval. Jaromír Funke své zátiší zcela jistě dopředu velmi pečlivě připravil. Přemýšlel nad výběrem předmětů z různého materiálu, nad tím, jak je umístit, jak na ně nechat působit světlo… Pokuste se nyní také o něco takového.

 

Jak postupovat?

1. Vraťte se ke svému vybranému zátiší a zkuste do něj záměrně zasáhnout. Ozvláštněte ho, přidávejte či ubírejte předměty, posunujte s nimi, měňte úhel pohledu pro fotografování. Také zkuste své zátiší zachytit víckrát během dne. Uvidíte, co s jeho podobou udělá proměna světla. Vašim hrám se zátiším se meze nekladou.

2. Vyberte nejzdařilejší změnu a nové zátiší opět vyfotografujte. Také tento snímek pojmenujte.

3. Obě výsledné fotografie si stáhněte do počítače a představte rodinným příslušníkům. Nebo nám je pošlete!

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

zatisi_1.jpg
Josef Sudek.jpg

Josef Sudek, Jablko na míse, černobílá fotografie, 1940–1954; ze sbírek MUO

Josef Sudek (1896–1976) byl významný český fotograf pražských zákoutí, zátiší, reportáží, krajiny a reklamy. Ve své tvorbě se odpoutal od vlivu moderních uměleckých proudů a našel svou osobitou tvůrčí cestu, díky níž se proslavil nejen u nás, ale i v zahraničí. Známé jsou především jeho nezaměnitelné pohledy z okna ateliéru.

zatisi_2.jpg

Zátiším se ve své tvorbě zabývali mimo jiné také dva významní čeští fotografové:
Josef Sudek a Jaromír Funke.

Oba jsou svými díly zastoupeni ve sbírkách
Muzea umění Olomouc.

Jaromír Funke.jpg

Jaromír Funke, Kompozice – Sklo a koule (Zátiší s míčkem), černobílá fotografie, 1923; ze sbírek MUO

Jaromír Funke (1896–1945) patří k nejvýznamnějším českým fotografům první poloviny 20. století. Stal světově uznávaným průkopníkem avantgardní fotografie. Rád fotografoval architekturu, především tu moderní (funkcionalistickou).
O fotografii psal odborné články, působil jako pedagog.

tlumocnik.jpg
Kotva 1
tlumocnik.jpg

Tento námět je k dispozici také v českém znakovém jazyce!

bottom of page