top of page

Procházka za domem
Fotografické cvičení

tlumocnik.jpg

Mnoho zajímavých tvůrčích aktivit lze provádět s běžným mobilním telefonem a jeho fotoaparátem. Ten nám umožňuje nejen rychle dokumentovat pomíjivé okamžiky, ale i vytvořit trvalé svědectví o době, kterou právě prožíváme, nebo o přírodě a prostředí, ve kterém žijeme. Dokumentovat můžete zdánlivě obyčejné zázemí vašeho domu nebo podoby vaší ulice či zahrady. Zachyťte uměleckými prostředky detaily ze svého okolí!

 

Jak postupovat?

1. Vyjděte ven do okolí svého domu, do parku, zahrady nebo někam na výlet. Dívejte se pozorně okolo a všímejte si zajímavých detailů a kompozic.

2. A pusťte se do fotografování! Techniku snímku můžete svěřit automatickým funkcím mobilního telefonu nebo fotografického přístroje. Dbejte jen na to, aby byla fotografovaná scéna dostatečně osvětlena. Snímky dobře promýšlejte a pracujte s různými variantami výřezů a kompozic. Scény by měly být jednoduché: čisté plochy, zajímavé protiklady nebo výrazné linie. Snažte se vytvořit promyšlené, kultivované obrazy – a ne dokumentaci úplně všeho okolo. Vybírejte a pamatujte, že méně znamená více!

3. Vyfotografujte větší množství snímků a pak z nich vyberte trojici těch nejlepších. V počítači nebo v nějaké vhodné aplikaci pak této trojici vytvořte pozadí a fotografie seskupte do zajímavé, ale prosté kompozice. Mělo by jít o formát A4 orientovaný na výšku. V počítači stačí obrázky naskládat na list dokumentu, popřemýšlet nad jejich pořadím, srovnat je, aby mezi nimi byly stejné rozstupy – a nakonec je uložit do pdf souboru.

4. Na vzniklou trojici snímků se pozorně podívejte, zamyslete se nad výsledkem a dejte mu název. Ukažte ho ostatním a zeptejte se jich, jak na ně působí. Podařilo se vám zachytit něco víc? O čem vaše fotografie vyprávějí?

tvorime_doma_32_fotka_2_1.jpg
tvorime_digitalne_32_fotka_2_2.jpg
Kotva 1
tlumocnik.jpg

Tento námět je k dispozici také v českém znakovém jazyce!

bottom of page