top of page

Proporce lidského těla

Znalost poměrů velikosti jednotlivých částí lidského těla nám usnadňuje tvorbu, pokud se chceme co nejvíce přiblížit realitě. Umělci se však často uchylují ke stylizaci velikostí a tvarů, protože chtějí navodit jiný dojem nebo mají například svůj vyhraněný styl

Jako takové pravítko reálných poměrů velikostí jednotlivých částí těla nám může posloužit výška hlavy. Všimněte si, že v průběhu toho, jak rosteme, se tyto poměry mění. Pojďme si s proporcemi trochu pohrát!

Jak na to?

1) Vymodelujte z plastelíny nejprve miminko s reálnými proporcemi lidského těla. Jako nápovědu využijte první stranu a spočítejte, kolikrát se vejde výška jeho hlavy do těla.

2) Vezměte si další kus plastelíny a vymodelujte sami sebe ve správném poměru. Spočítejte, kolikrát se vejde vaše hlava do vašeho těla.

3) Poslední kus plastelíny přeměňte do správných proporcí dospělého člověka. Inspirací vám mohou být například rodiče. Všímejte si i dalších částí těla. Kolikrát se vejde např. hlava do paže?

4) Závěrem zkuste popustit uzdu své fantazie a vymodelujte postavičku, která nebude odpovídat svými proporcemi realitě. Vymyslete například nového komiksového hrdinu...

 

Tip
Pokud nemáte plastelínu ani jiný materiál na výrobu modelovací hmoty, můžete využít kresbu nebo malbu. Návody na výrobu hmoty z mouky a oleje naleznete na internetu!

 

Co budete potřebovat:

plastelínu, případně papír a výtvarné potřeby na malování a kreslení

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

tvorime_doma_30_Brno_1.jpg
tvorime_doma_30_Brno_2.jpg
wurm.jpg

Erwin Wurm, Umělec, který spolkl svět, 2006, archiv umělce

zet.jpg

Prohlédněte si různé přístupy k figuře. Zamyslete se nad tím, v čem se liší přístupy umělců na těchto ukázkách.

 

Martin Zet / Miloš Zet, Mládí, foto: Hynek Alt a skupina, 2018; Dům umění města Brna

bottom of page