Skryté tváře
Tváře, které ukryjeme do obrázku, budou potřebovat kombinaci více výtvarných technik. Takže vyžijeme tzv. kombinovanou techniku. Tentokrát budeme používat techniku malby, koláže i kresby. Půjde to všechno dohromady? Určitě ano!
Jak postupovat?
1. Nachystejte si časopisy, noviny, nůžky a čtvrtku velikosti A4. Kdo si troufá, může sáhnout po čtvrtce velikosti A3. Časopisy a noviny prolistujte, najděte a vystříhejte z nich různé obličeje, hlavy lidí, které vás zaujmou.
2. Vystříhané obličeje rozložte na čtvrtku a rozmyslete si, kde by se vám jaký obličej líbil. Potom je na čtvrtku nalepte.
3. Pokud si troufáte, můžete mezi tyto obličeje pomocí zrcátka nakreslit i svůj autoportrét.
4. Nyní je potřeba všechny obličeje v obrázku trochu skrýt. Namíchejte si světlý lazurní odstín barvy, kterým přemalujete celý obrázek.
5. Mezitím, co bude obrázek zasychat vymyslete, co nakreslíte a jak celý obrázek propojíte, např. motivy přírody, krajiny, města. Podaří se vám tváře skrýt tak, aby je jiní ve vašem obrázku mohli objevovat? Použijte pastelky, pastely, dle vašeho výběru.
František Muzika (1900–1974)
František Muzika ve své tvorbě nic neuspěchal, jeho práce měla klidný a plynulý vývoj, žádné prudké převraty do různých výtvarných směrů. Jeho dílo je nejčastěji spojováno s pojmy lyrický kubismus, magický realismus, ale především imaginativní malba a surrealismus. Obraz Keř II je posledním dílem ze série Lesů, Stromů, Keřů, kterou započal malovat v roce 1947.
Všimněte si, že malíř pracoval s tenkými lazurními vrstvami. Pracoval s barvou velmi citlivě a lehce. Barevný odstín byl skoro průsvitný, a proto jednotlivé části malby tak jemně vykukují z obrazu.
Co je to lazura?
Lazura je tenoučká vrstva barvy. Nanáší se na předchozí barevnou vrstvu. Samozřejmě na suchou, aby se nesmísily. Spodní vrstva pak skrze lazuru hezky prosvítá. A vytvářejí se tak nové a jemné odstíny.
František Muzika, Keř II, 1958, olej, plátno; ze sbírek GMU Hradec Králové
Tento námět je k dispozici také v českém znakovém jazyce!