top of page

Skryté tváře

tlumocnik.jpg

Tváře, které ukryjeme do obrázku, budou potřebovat kombinaci více výtvarných technik. Takže vyžijeme tzv. kombinovanou techniku. Tentokrát budeme používat techniku malby, koláže i kresby. Půjde to všechno dohromady? Určitě ano!

 

Jak postupovat?

1. Nachystejte si časopisy, noviny, nůžky a čtvrtku velikosti A4. Kdo si troufá, může sáhnout po čtvrtce velikosti A3. Časopisy a noviny prolistujte, najděte a vystříhejte z nich různé obličeje, hlavy lidí, které vás zaujmou.

2. Vystříhané obličeje rozložte na čtvrtku a rozmyslete si, kde by se vám jaký obličej líbil. Potom je na čtvrtku nalepte.

3. Pokud si troufáte, můžete mezi tyto obličeje pomocí zrcátka nakreslit i svůj autoportrét.

4. Nyní je potřeba všechny obličeje v obrázku trochu skrýt. Namíchejte si světlý lazurní odstín barvy, kterým přemalujete celý obrázek.

5. Mezitím, co bude obrázek zasychat vymyslete, co nakreslíte a jak celý obrázek propojíte, např. motivy přírody, krajiny, města. Podaří se vám tváře skrýt tak, aby je jiní ve vašem obrázku mohli objevovat? Použijte pastelky, pastely, dle vašeho výběru.

tvorime_doma_33_tvare_1.jpg
tvorime_doma_33_tvare_2.jpg
Keř_Muzika.jpg

František Muzika (1900–1974)

František Muzika ve své tvorbě nic neuspěchal, jeho práce měla klidný a plynulý vývoj, žádné prudké převraty do různých výtvarných směrů. Jeho dílo je nejčastěji spojováno s pojmy lyrický kubismus, magický realismus, ale především imaginativní malba a surrealismus. Obraz Keř II je posledním dílem ze série Lesů, Stromů, Keřů, kterou započal malovat v roce 1947.

Všimněte si, že malíř pracoval s tenkými lazurními vrstvami. Pracoval s barvou velmi citlivě a lehce. Barevný odstín byl skoro průsvitný, a proto jednotlivé části malby tak jemně vykukují z obrazu. 

 

Co je to lazura?
Lazura je tenoučká vrstva barvy. Nanáší se na předchozí barevnou vrstvu. Samozřejmě na suchou, aby se nesmísily. Spodní vrstva pak skrze lazuru hezky prosvítá. A vytvářejí se tak nové a jemné odstíny.

 

František Muzika, Keř II, 1958, olej, plátno; ze sbírek GMU Hradec Králové

Kotva 1
tlumocnik.jpg

Tento námět je k dispozici také v českém znakovém jazyce!

bottom of page