top of page

Jídlo jako zátiší
Fotografické cvičení

tlumocnik.jpg

Mnoho zajímavých tvůrčích aktivit lze provádět s běžným mobilním telefonem a jeho fotoaparátem. Ten nám umožňuje nejen rychle dokumentovat pomíjivé okamžiky, ale i vytvořit trvalé svědectví o době, kterou právě prožíváme. Třeba dokumentováním zdánlivě obyčejné přípravy jídla a hotových pokrmů. Zachyťte je uměleckými prostředky!

 

Jak postupovat?

1. Dejte se do přípravy jídla a jeho dokumentování. Nebo si počíhejte na mámu nebo tátu, až budou vařit.

2. A pusťte se do fotografování! Zachyťte postupně přípravu jídla a pak její výsledek. Pamatujte přitom, že netvoříte kuchařku, ale umělecké dílo! Techniku snímku můžete svěřit automatickým funkcím mobilního telefonu nebo fotografického přístroje. Dbejte jen na to, aby byla fotografovaná scéna dostatečně osvětlena. Pozadí snímků by mělo být jednoduché: čisté plochy, jako je stůl, dřevo, tkanina, podlaha. Snažte se vytvořit prosté, kultivované obrazy, a ne dokumentaci veškerého nepořádku po vaření. Pamatujte, že méně znamená více!

3. Vyfotografujte větší množství snímků a pak z nich vyberte trojici těch nejlepších. V počítači nebo v nějaké vhodné aplikaci pak této trojici vytvořte pozadí a fotografie seskupte do zajímavé, ale prosté kompozice. Mělo by jít o formát A4 orientovaný na výšku. V počítači stačí obrázky naskládat na list dokumentu, popřemýšlet nad jejich pořadím, srovnat je, aby mezi nimi byly stejné rozstupy – a nakonec je uložit do pdf souboru.

4. Na vzniklou trojici snímků se pozorně podívejte, zamyslete se nad výsledkem a dejte mu název. Ukažte ho ostatním a zeptejte se jich, jak na ně působí. Podařilo se vám zachytit něco víc než jen obyčejnou cibuli? O čem vaše fotografie vyprávějí?

tvorime_doma_32_fotka_1.jpg
tvorime_digitalne_32_jídlo_2.jpg
Kotva 1
tlumocnik.jpg

Tento námět je k dispozici také v českém znakovém jazyce!

bottom of page