top of page

Pracovní listy pro nespavé děti

 

Tvoříme v noci

 

Pracovní listy pro nespavé děti

Naše výtvarné úlohy jsou
plně v souladu s RVP!

Už je po Večerníčku, po čtení pohádky, už ses dodíval na oblíbené video, už jsi dokončil povinnou návštěvu koupelny, ale stále nemáš chuť jít spát. Postel tě zatím vůbec neláká. Tak si zkus ještě na malou chvilku, než tě rodiče opravdu zaženou do tvého pokoje a přikážou „Spát!“, podívat na tyto pracovní listy. Jsou určené pro nespavce a pro noční zvědavce – možná tedy právě pro tebe!

#TvořímeDoma #UměnímProtiPandemii #BezNázvuNedatováno

#covEd #pomahame

Nocturno

Každý den, když zapadne slunce, se města i příroda ponoří do tmy. V této části dne nejen my lidé, ale vlastně všechny rostliny a zvířata, spí. Krajina vypadá, jako by ji noc překryla svým závojem. Někdy je těžké poznat, co se pod tím závojem skrývá. Věci se zdají být jiné, než jaké ve skutečnosti jsou. I takový popis se hodí na obraz noční ulice od Antonína Slavíčka (1870–1910).

slavicek_nocturno.jpg

Lidé v noci většinou spí, ale někteří se místo toho radši prochází noční krajinou. Jedním z takových byl i český malíř Antonín Slavíček. Zanechal nám o tom svědectví v podobě obrazu pojmenovaného Nocturno, což také přesně označuje námět malby (to je předmět či událost, o kterou se malba zajímá), protože „nocturno“ znamená výtvarný záznam noční krajiny.

Nocturno může být ale také píseň, noční hudba. Takovou si poslechnu před spaním. Tahle je moje oblíbená… Nocturne, pro klavír, L. 89 (82) od Claude Debussyho z roku 1892. Hudba je také druh umění a s obrazy se mnohdy zajímavě spojuje.

Antonín Slavíček, Nocturno, pastel, lepenka, 89x100 cm, 1902; ze sbírek Muzea umění Olomouc

Prohlédněte si důkladně obraz Antonína Slavíčka a pak se na chvíli podívejte z okna! Vidíte krajinu města či venkova pokrytou tmou? Svítí světla pouličního osvětlení? Mrká na vás Měsíc a hvězdy na obloze? Možná si říkáte, že něco takového byste nezvládli namalovat. Ale nevzdávejte to! Udělejte si jednoduchou kresbu výseku noční oblohy a nechte se u toho unášet hudbou Clauda Debussyho.

 

Jak na to?

1. Pusťte si skladbu Nocturne, pro klavír, L. 89 (82) od Claude Debussyho zde.

2. Na formát A5 (nebo A4) žlutého (nebo bílého) papíru nakreslete čtyři menší kruhy. Dva jakkoli vedle sebe spíše na levou stranu a další dva na pravou tak, že jeden menší bude uvnitř mnohem většího.

3. Vaším úkolem bude postupně prokreslit plochu čímkoliv, co objevíte doma a co zanechává černou stopu (uhlem, rudkou, černou pastelkou nebo černým suchým či olejovým pastelem). Můžete měnit rychlost a sílu tahů podle hudby, kterou si k tomu pustíte (třeba i opakovaně).

4. Postupujte tak, že pravý vnitřní kruh pokryjete opravdu silnou vrstvou barvy až do okrajů. Pak postupujte za okraje a kreslete, až se dotknete většího kruhu. Postupně ubírejte na sytosti barvy.

5. Na levé straně papíru postupujte obráceně. Kulaté tvary nechte prázdné, ale od jejich obrysu ven kreslete do stran. Nejdříve začněte zlehka a potom postupně přidávejte barvu, až kolem nich vytvoříte další dva nepravidelné velké kruhy.

6. Nakonec se soustřeďte na vykreslení celé plochy papíru. Vznikne tak kousek tmavé oblohy se třemi objekty.

Podívejte se na hotové dílo a zkuste posoudit, který tvar více vystupuje z plochy papíru. Který se naopak více noří a splývá se svým okolím?

 

Co budete potřebovat?

bílý nebo žlutý papír libovolného formátu, černý uhel, rudku, pastelku nebo suchý či olejový pastel, počítač nebo telefon s přístupem na internet a se zapnutými reproduktory (na poslech hudby)

 

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

nocturno_1.jpg
nocturno_2.jpg

Stihnete celý obrázek za 6 minut a 45 sekund?

Tak je skladba dlouhá...

hvezdne nebe.gif

Není vám jasný náš postup? Tento gif vám může pomoci!

 

Napřed nakreslete čtyři menší kruhy. Dva vlevo a další dva vpravo tak, že jeden menší bude uvnitř mnohem většího. Pak postupně prokreslíme plochu. 

 

Postupujeme tak, že pravý vnitřní kruh pokryjeme silnou vrstvou barvy až do okrajů. Pak postupujte za okraje a kreslete, až se dotknete většího kruhu. Postupně ubírejte na sytosti barvy. Na levé straně papíru postupujte obráceně. Kulaté tvary nechte prázdné, ale od jejich obrysu ven kreslete do stran. Začněte zlehka a potom postupně přidávejte barvu. Nakonec vykreslete celou plochu papíru. Vznikne tak kousek tmavé oblohy se třemi objekty.

Hvězdná mapa

Vrátíme se k nočnímu nebi, ke hvězdám na obraze Antonína Slavíčka i u vás doma a budeme chvilku přemýšlet o nekonečném vesmíru. To je pro lidskou mysl až nepředstavitelné. Přesto ho můžeme po částech poznávat už jen díváním se v noci na nebe. Myslíte, že umělec oblohu na obraze nakreslil podle skutečnosti tak, jak ji pozoroval? Objevili bychom v jeho díle nějaká známá souhvězdí? 

 

Hvězdami byli lidé učarováni již velmi dávno. Vymýšleli o nich příběhy. Přisuzují se jim dodnes různé schopnosti a prý mají vliv na chování člověka! Říká se, že hvězdy vedou naše kroky, že je v nich zapsán lidský osud. Ale to tedy nevíme... Jistě ale víme, že mohou člověka vést třeba na sever. Tuto světovou stranu díky velké zářící hvězdě určíme. Nazývá se Polárka nebo Severka a stojí téměř nehybně na obloze v místě severního pólu.

Společně se tedy znovu zaměříme na hvězdné nebe. Zkusíme si porovnat rozložení hvězd na obraze Antonína Slavíčka Nocturno s mapou severní hvězdné oblohy.

 

Co budeme potřebovat:

Reprodukci obrazu Nocturno od Antonína Slavíčka (může být i černobílá), reprodukci Mapy severní oblohy k vytištění zde.

2 černé permanentní fixy (tenký a silný), průhlednou fólii (možné použít euroobal, silnější sáček, nebo průhledný obalový plast), list bílého papíru na podložení, pravítko

Jak na to?

1. Vezměte si fólii a dva černé permanentní fixy – jeden tenký a druhý silný.

2. Přiložte fólii na reprodukci obrazu Antonína Slavíčka a silným černým fixem přesně obkreslete rozložení hvězd. Zaměřte se na to, abyste zaznamenali i jejich velikost. Velká hvězda – velká tečka, malá hvězda – malá tečka.

3. Až budete mít hotovo, vezměte fólii, položte ji na bílý papír a tečky položené nejblíže spojte rovnými čárami tenkým fixem. (Vezměte si na pomoc pravítko, pokud budete potřebovat.)

4. Vytvořili jste mapu hvězdné oblohy Nocturno.

5. Nyní porovnejte hvězdy z obrazu s atlasem hvězdné oblohy. Můžete fólii po mapě hvězdné oblohy různě posouvat, natáčet… Co jste objevili? Našli jste nějakou podobnost?

Popovídejte si o tom s ostatními a máte-li možnost, pošlete nám své mapy!

hvezdna_mapa_1.jpg
hvezdna_mapa_2.jpg

Hvězdohled

Vzpomínáte, jak jsme se minule zajímali o hvězdy v obraze Antonína Slavíčka? Necháme se tímto dílem inspirovat znovu. Tentokrát se zaměříme na tajemné vlastnosti hvězd. Zkusíme na chvíli věřit tomu, že ve vesmíru existuje souhvězdí, které se stará o naše štěstí a už jen pohled na něj nám může zlepšit náladu. Vyrobíme si proto „hvězdohled“! Ten nám bude naše šťastné souhvězdí ukazovat kdykoli, kdy ho budeme potřebovat. Ostatně: kdo by nechtěl žít pod šťastnou hvězdou?

 

Co budeme potřebovat:

silnější karton A5 (tmavé barvy, třeba tmavě modrá či černá; pokud tak barevnou nemáte, jednu stranu pokreslete černou či tmavě modrou barvou), silnější karton A4 pro rolování těla „hvězdohledu“, kružítko, tužku, lepicí pásku či lepidlo, fólii s hvězdnou mapou Nocturna nebo reprodukci Mapy severní oblohy (k vytištění zde) nebo další obrázky, co najdete v knihách či internetu

 

„Hvězdohled“ – jak na to?

1. Nejdříve si vytvoříme trubku „hvězdohledu“. Vezměte si karton A4 a stočte ho tak, abyste vytvořili dostatečně velký průměr pro pohodlné pozorování (třeba 8 cm či více).

2. Průměr trubice „hvězdohledu“ tužkou obkreslete na tmavý karton.

3. Kolem kruhu obkreslete ještě jeden větší a podle této vnější linky celé kolečko vystřihněte.

4. Rovnou si můžete prostřihnout 6 linií pro budoucí přilepení kolečka k trubici „hvězdohledu“ podle obrázku.

5. Nyní máte připravený prostor pro kresbu šťastného souhvězdí. Jak vypadají shluky hvězd jste důkladně poznali při minulé aktivitě a nyní všechny zkušenosti můžeme zužitkovat.

6. Inspirovat se můžete jak vytvořenou fólii s hvězdnou mapou Nocturna, tak Mapou severní oblohy, nebo dalšími fotografiemi hvězd, souhvězdí a galaxií, které si za tímto účelem vyhledáte v knihách či na internetu.

7. S počtem hvězd vašeho šťastného souhvězdí to ovšem nepřehánějte, protože s kresbou se musíte vejít do vnitřního kruhu vystřiženého kolečka! Určete si jednu až dvě hlavní hvězdy, a potom kolem nich rozviňte souhvězdí do stran.

8. Až budete mít hotovo, kružítkem udělejte díry v místech jednotlivých hvězd. Pracujte opatrně! Zkuste pro některé větší hvězdy vytvořit větší dírku, pro jiné menší.

9. Průhlednou izolepou potom vše slepíme dohromady. Na trubici „hvězdohledu“ z jednoho konce přiložíme kruh s vyznačeným souhvězdím, přidržíme a nastřižené kousky využijeme k tomu, že kolečko se souhvězdím připevníme lepicí páskou (lepidlem) k trubici.

10. Teď se podívejte skrz „hvězdohled“ proti světlu a můžete se kochat pohledem na své šťastné souhvězdí! A nebojte, toto jsou hvězdy, které uvidíte v noci i ve dne, kdy běžně hvězdy přes záři Slunce vidět nemůžeme.

Máte-li možnost, pošlete nám fotografie svých hvězdohledů!

hvezdohled_1.jpg
hvezdohled_2.jpg

Tajemství Velikonoční vigilie | noc po Bílé sobotě

Mnoho evropských uměleckých děl zachycuje důležité okamžiky příběhu Ježíše Krista. Už víte, že jedním z nejčastějších námětů je narození Ježíška a pak také jeho ukřižování nebo zmrtvýchvstání, jejichž připomínka je podstatou Velikonoc. Není náhodou, že náboženské obřady jsou spojeny s uměním: s hudbou, výtvarným uměním nebo poezií. Příkladem mohou být obřady Velikonoční vigilie. Během vigilie se například zpívá starobylý chvalozpěv na velikonoční svíci. Pochází možná už z 5. století! Je dokladem krásy nejstarších literárních památek.

Tmu a tichý zpěv během obřadů Velikonoční vigilie vystřídá světlo svící, zvonění a radostný zvuk varhan. Mají křesťanům připomenout, že Kristův příběh dopadl dobře – Ježíšovým zmrtvýchvstáním. Smutek a temnota jsou prozářeny radostí a světlem. Inspirujme se touto symbolikou!

 

Jak na to?

1. Pod dohledem rodičů si ve tmě zapalte svíčku a sledujte její plamínek. Anebo si vezměte baterku a ve tmě s ní posviťte. Pozorujte kužel jejího světla.

2. Pak vytvořte obraz, kresbu nebo fotografii s námětem světla a tmy. Bez jakýchkoliv konkrétních motivů zachyťte světlo zářící uprostřed tmy. Světlo může mít třeba tvar kužele nebo koule. Promalujte jej do ztracena. Okolo vytvořte tmavé pozadí.

3. Zamyslete se nad tím, co může váš obraz znamenat. Už jste si někdy připadali jak „v temnotách“? Co nebo kdo je pro vás světlem, které vás těší a hřeje?

Až budete mít hotovo, nezapomeňte nám do zpráv na Facebooku poslat své obrázky. Rádi je budeme sdílet do zvláštního alba a uděláme si vzájemně radost!

vigilie_1.jpg
vigilie_2.jpg
3italia1.jpg

Podívejte se na tento vzácný rukopis, na němž se zachovaly kromě textu písně také ilustrace. Který motiv modlitby kdysi neznámý mnich z kláštera v Bari na obrázku zachytil?

Během vigilie se zpívá starobylý chvalozpěv na velikonoční svíci. Pochází možná už z 5. století! Je dokladem krásy nejstarších literárních památek.
 

Přečtěte si ukázku!

 

A tak posvěcená tato noc
zahání hříchy, smývá viny,

hříšníkům vrací nevinnost
a zarmouceným radost;

zahání nenávist, vytváří jednotu srdcí
a pokořuje zlé moci.

 

V této milostiplné noci přijmi tedy, Otče svatý,

tento chvalozpěv jako večerní oběť,
kterou ti přináší přesvatá církev,

když rukama svých služebníků
slavně obětuje
tuto svíci ze včelího vosku.

 

Již jsme slyšeli chvalozpěv na tuto svíci,
kterou ke cti Boží zapálil planoucí oheň.

Ačkoli se její plamen dělí a rozdává světlo,
přece ho neubývá.

Napájí se totiž tajícím voskem,
který pro tuto vzácnou svíci
připravila pilná včela.

Ukázka z hymnu Exultet

bottom of page